Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Brytyjczycy przybiją do Portu Pieśni Pracy

Zapowiedzi festiwali szantowych

Tyski Port Pieśni Pracy to nieodmiennie jeden z najciekawszych festiwali szantowych w Polsce. O ile letnia edycja ma charakter nieco bardziej "komercyjny", o tyle podczas zimowej zawsze trafia się jakaś gratka dla koneserów morskich pieśni.

Rok 2012 to rok szczególny, organizatorzy postanowili go uczcić rozszerzając festiwal aż do trzech dni! W piątek tradycyjnie odbywa się w Tychach konkurs, jednak tym razem nie będzie on połączony z występami "gwiazd". Nowością jest też jego miejsce - zamiast auli Szkoły Muzycznej przy al. Niepodległości odbędzie się w auli Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy. Wysokość głównej nagrody nadal budzi respekt, do wygrania jest aż 4000 zł!

Sobotni koncert przyniesie mnóstwo atrakcji. Rzadko na festiwalach można usłyszeć Włodka Dębskiego, niegdyś członka Spinakerów, obecnie "szantową szafę grającą", solistę o przebogatym repertuarze. Ostatnie lata przyniosły też zupełną niemal ciszę w temacie grupy Leje na Pokład - bardzo jestem ciekaw, jak się teraz prezentują. Będą stałe punkty - Banana Boat i Prawdziwe Perły w wersji szantowej. Będą też nowości - niedawno powstała wrocławska grupa F.A.N.T., a przede wszystkim grupa Met Together.

Fot. Elżbieta WassellMet Together

To nowy projekt Iana Gilesa, znanej postaci w brytyjskim światku folkowym. Polscy fani lepiej znają jego przyjaciół z tria GMW, zarówno bowiem Ian Woods, jak i Graham Metcalfe, gościli już na polskich scenach (ten pierwszy wielokrotnie, ten drugi - jeden raz na Kubryku w Łodzi w 2007 r.). Ian Giles jest postacią niemniej interesującą, wrażenie robi już sama lista grup i projektów, w których maczał palce: Folly Bridge, Magpie Lane, Oxford Waits, Vinegar Tom, wreszcie Met Together. W skład tej ostatniej grupy wchodzą Ed Pritchard (skrzypce), Sophie Thurman (wiolonczela, flety, śpiew) i Phil Thurman (gitara, buzuki). Do tej pory występowali po prostu jako "Ian Giles & Friends", występ na PPP będzie pierwszym pod nowym szyldem.

Tradycyjnie na PPP odbędą się "poprawiny" w Browarium na Mikołowskiej, niestety dostępne tylko poprzez zaproszenia. W piątkowy oraz sobotni wieczory i noce wystąpią w nieco innych odsłonach gwiazdy koncertów w Szkole Muzycznej.

GMW

Nowością absolutną na PPP jest "morska niedziela", nowością jest też klimat tego koncertu, znacznie bardziej rozrywkowy, wręcz nawiązujący do letniej edycji. Zagrają Yank Shippers, Szantana, Prawdziwe Perły w wersji folkowej, pionierzy irlandzkiego folku w Polsce - grupa JRM, a także Flash Creep, Happy Crew oraz turystyczna Siudma Góra.

Tegoroczny Port Pieśni Pracy zapowiada się zatem bardzo ciekawie. Takiego zestawu wykonawców nie zobaczycie nigdzie indziej, nawet na Shanties czy we Wrocławiu.

Zauważają to także na zewnątrz - kilka dni temu Michał Gramatyka odebrał nagrodę Integratora Roku 2011. Gratulujemy!

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 23:4, 24 styczeń 2012, wyświetlono: 6876 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI