Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Duet z chórem

Prezentacje

Ostatnio coś nam się robi moda na szantowanie z chórami. Marek Szurawski ponad rok temu pojawił się na scenach szantowych z poznańskim Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ci, którzy mieli okazję wysłuchać programu, na przykład podczas festiwalu "Szanta Claus" w

...

Ostatnio coś nam się robi moda na szantowanie z chórami. Marek Szurawski ponad rok temu pojawił się na scenach szantowych z poznańskim Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ci, którzy mieli okazję wysłuchać programu, na przykład podczas festiwalu "Szanta Claus" w Poznaniu, wypowiadali się o tym projekcie entuzjastycznie. Po tym sukcesie kolejny członek grupy Stare Dzwony zaśpiewa z towarzyszeniem chóru. Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, wspólnie z Zamkowym Chórem Kameralnym z Ostródy przygotowali ponad godzinny program, który mieli już okazję wysłuchać w miniony weekend (19-21.06) widzowie w Tarnobrzegu (festiwal "Nowy Brzeg - Nowa Fala").

- Pomysł oczywiście powstał po tym, jak Marek Szurawski wystąpił z chórem UAM. My często występowaliśmy w Ostródzie, tam wśród naszej publiczności znaleźli się członkowie miejscowego chóru. Zaczęło się od zabawy, wspólnego śpiewania, a że są to ludzie, którzy także żeglują, nie było żadnego problemu w porozumieniu się - opowiadał mi Andrzej Korycki.

Po raz pierwszy duet Korycki - Żukowska wraz z Zamkowym Chórem Kameralnym pojawił się z krótkim programem podczas "Szant pod Żurawiem" w Gdańsku w lipcu 2008 r. - Dziś gramy już ponad godzinny program. Nie było łatwo go ułożyć, dobrać utwory. Zależało mi na tym, by uniknąć chóralnego monumentalizmu. Z drugiej strony nie wszystkie skoczne utwory nadają się do chóralnego śpiewania. W repertuarze znalazły się więc m.in. tak różne utwory jak "Plasterek cytryny i ja", "Wielorybnicy grenlandzcy", "Pożegnanie Liverpoolu" czy nawet wątek rosyjski. Myślę, że udało nam się połączyć dwa światy - klasyczną finezję chóru z żeglarską rubasznością - podkreśla Andrzej Korycki.

Najbliższy występ Dominiki, Andrzeja i chóru odbędzie się w Żyrardowie, w piątek 26 czerwca. Na uwagę zasługuje otoczenie, w którym odbędzie się koncert. Park im. Karola Augusta Dittricha, założony pod koniec XIX wieku, zaprojektował w stylu krajobrazowym Karol Sparmann, znany ogrodnik Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. Ta "zielona wyspa" o powierzchni prawie 6 ha zlokalizowana jest w samym centrum miasta, w rezydencjonalnej części osady fabrycznej. Park stanowi okazałe otoczenie reprezentacyjnej willi jednego z właścicieli fabryki, Karola Dittricha jr. W nim to właśnie znajduje się kameralny amfiteatr, który będzie miejscem koncertu.

Zapraszamy zatem od Żyrardowa na chóralne szantowanie. Szczegóły w dziale Koncerty.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 12:33, 22 czerwiec 2009, wyświetlono: 7941 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI