Artykuły
Eleanor McEvoy - Serce kobiety
Prezentacje
Eleanor McEvoy jest irlandzką wokalistką folkową, która znana jest na całym świecie z piosenki "Only A Woman's Heart". Utwór ten zapoczątkował zatytułowaną podobnie serię płyt z piosenkami wykonywanymi przez folkowe wokalistki, takie jak ...
Eleanor McEvoy jest irlandzką wokalistką folkową, która znana jest na całym świecie z piosenki "Only A Woman's Heart". Utwór ten zapoczątkował zatytułowaną podobnie serię płyt z piosenkami wykonywanymi przez folkowe wokalistki, takie jak Mary Black, Sharon Shannon, Maura O'Connell, Sinéad Lohan, Sinéad O'Connor czy Dolores Keane.
Eleanor debiutowała w 1971 roku, w wieku zaledwie czterech lat, kiedy wspierała swoje rodzeństwo - Marion i Kierana - akompaniując im na pianinie. Grali wówczas celtycką pieśń zatytułowaną "Slogadh". Irlandzka muzyka folkowa zdominowała repertuar młodej Eleanor, z tym że grywała wówczas głownie na skrzypcach, z różnymi zespołami, solistami a nawet orkiestrami. Wspierała swoją grą takie gwiazdy folkowej sceny, jak: Máire Breathnach, Phil Coulter i Mary Black. Na koncertach pierwszej damy irlandzkiej piosenki Eleanor grała nie tylko na skrzypcach, ale również na instrumentach klawiszowych. Jednak prawdziwą miłością, tłumioną od lat przez nawał twórczej pracy, była dla niej gitara.
Młoda Irlandka sięgnęła po ten instrument na dłużej, kiedy zdecydowała się przygotować piosenki na swój pierwszy solowy album, zatytułowany po prostu "Eleanor McEvoy". Przy okazji produkcji tej płyty dała się poznać nie tylko jako utalentowana instrumentalistka i aranżerka, ale również bardzo dobra autorka piosenek. Płyta ta ukazała się w 2003 roku, ale już w rok wcześniej hit "Only A Woman's Heart" pozwolił jej na wystartowanie z serią koncertów firmowanych własnym nazwiskiem.Kolejne albumy, to: "What's Following Me?" (z 1996 r.), "Snapshots" (z 1999 r.), "Yola" (z 2001 r.), "Early Hours" (z 2004 r.), "Out There" (z 2006 r.) i "Love Must Be Tough" (z 2008 r.). Wszystkie one spotkały się z dobrym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. W muzyce proponowanej przez Eleanor McEvoy odnajdą się zarówno miłosnicy kobiecego rocka, jaki i fani tradycyjnych brzmień. Połaczenie różnych wpływów i spore doświadczenie zdobytw podczas pracy z najbardziej znanymi irlandzkimi wkonawcami, to przepis z którego korzysta Eleanor układając materiał na każdą kolejną płytę. Sporo w jej muzyce kobiecego ciepła, ale nie brakuje też mocniejszych momentów.
Jak zbudowane są jej albumy najłatwiej zobaczymy na przykładzie recenzji jednej z płyt. Pozwalam więc sobie załączyć recenzję albumy "Early Hours", napisaną dla portalu www.folkowa.art.pl :
| |||
![]() |
Utwory : 1. You'll Hear Better Songs (Than This) 2. Memphis Tennessee 3. The D.J. 4. I'll Be Willing 5. Driving Home From Butler's 6. Ave Maria 7. Make Mine A Small One 8. Slipping Away 9. Sail Me High 10. Days Roll By 11. Where Did My Life Go? 12. At The End The Day 13. Anach Cuain (Eanach Dhuin) | ||
![]() |
![]() |
![]() | |
![]() |
Album "Early Hours" Eleanor McEvoy zaczyna się od delikatnie snującej się przy dźwiękach pianina ballady "You'll Hear Better Songs (Than This)". Mocny, wyrazisty głos wokalistki i subtelne, delikatne tło, to nieomal kwintesencja płyty. Udowadniają to kolejne kompozycje, w których Eleanor snuje swoje opowieści. Subtelny "The D.J.", czy wybuchający nagle instrumentalnym bogactwem "I'll Be Willing" to bieguny pomiędzy którymi rozciąga się subtelny i ciekawy świat muzyki irlandzkiej wokalistki i autorki.
Jest tu również miejsce na coś, co można nazwać instrumentalną balladą. Mowa o kompozycji zatytułowanej "Driving Home From Butler's". Poprzedza ona piękną śpiewaną balladę "Ave Maria" (z delikatnym cytatem z pieśni Schuberta), w której Eleanor wznosi się na wyżyny kobiecego feelingu. Podobnie jest w przypadku "Sail Me High". Takie nagrania, to miód na serce.
Oprócz wolnych i stonowanych piosenek są też żywsze, intensywniejsze, jak "Slipping Away", "Days Roll By" Eleanor zbliża się w nich nieco do brzmienia swoich rodaków z The Cranberries. Być może to złudzenie, ale w niektórych partiach, zwłaszcza gdy artystka śpiewa dość wysoko, jej głos zbliża się właśnie do Dolores O'Riordan. A może to kwestia jakiegoś irlandzkiego akcentu, że te głoski brzmią czasem podobnie? Na pewno warto samemu się przekonać.
Piosenki z pogranicza ballad i żywszego grania reprezentuje tu choćby utwór "At The End The Day". To godny reprezentant tego rodzaju twórczości.
Większość piosenek, to autorskie kompozycje wokalistki, zdarza się jednak, że sięga po utwory cudze, przygarnia je i oswaja. Tak jest z piosenką "Memphis Tennessee" Chucka Berry'ego. Gdybyście usłyszeli ją tu pierwszy raz, nie poznaliście że nie napisała jej Eleanor. Podobnie przedstawia się sprawa z utworem "Where Did My Life Go?", który wyszedł spod pióra Berta Janscha, jednego z twórców podwalin brytyjskiej sceny folkowej. Pierwotnie utwór ten ukazał się na płycie "Thirteen Down", nagranej przez projekt The Bert Jansch Conundrum. W projekcie tym występowała też Jacqui McShee, z którą Bert przez lata tworzył jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii brytyjskiego folku - Pentangle. Można więc powiedzieć, że Eleanor mierzy się tu ze swoistą legendą. Podobnie jak w przypadku piosenki Berry'ego, nowa aranżacja brzmi przekonująco.
Wśród autorów pojawia się tu też Kieran McEvoy, który wraz z Eleanor napisał świąteczną balladę "Make Mine A Small One".
Na zakończenie otrzymujemy nową wersję starej gaelickiej pieśni "Eanach Dhuin (Annach Cuainn)" w aranżacji Eleanor McEvoy i Briana Connora.
Wspomniana już piosenka "A Woman's Heart" do dziś inspiruje wiele wokalistek folkowych. Nic więc dziwnego, ze weszła na stałe do repertuaru nawet najbardziej znanych pieśniarek. Poniżej prezentujemy linkę do nagrania tego utworu w wykonaniu przwdziwych gwiazd muzyki celtyckiej. Przed mikrofonami stanęły Mary Black (The Black Family, De Dannan), Frances Black (The Black Family, Arcady) i Karen Matheson (Capercaillie, L'Heritage des Celtes) - A Woman's Heart.
Organizatorzy festiwalu Euroszanty & Folk w Sosnowcu zapraszają na koncert Eleanor McEvoy w ramach "Dnia Irlandii", 7 września 2008.
Już dziś możecie posłuchać kilku utworów w wykonaniu Eleanor:
-
The Boys Are Back In Town (cover utworu legendarnej grupy Thin Lizzy)
Autorką fotografii jest Margaret McArdle, zdjęcie pochodzi ze strony www.eleanormcevoy.com.
Zobacz także
W naszym archiwum
-
Artykuły:
- Wielkie szanty, wielki folk ("Euroszanty & Folk" w Sosnowcu, 5-7 września 2008 r.)
- Euroszantowa feeria wrażeń
- Wernisaż malarstwa marynistycznego Karola Bondarenki
- Dosyć szczególna rodzina - wywiad z Máire Brennan z zespołu CLANNAD
- Czy warto uczestniczyć w warsztatach?
- EUROSZANTY & FOLK - szczegółowe informacje
- Gazeta:
- Koncerty:
- Nowiny:
Informację wprowadził(a): Rafał "Taclem" Chojnacki - godz. 10:33, 17 czerwiec 2008, wyświetlono: 7344 razy
Antek Stalich |
wysłano: 11:32,17 czerwiec 2008
Ma gitarę szalenie podobną do mojej. Ciekawe, że wśród naszych szantowców nie zauważyłem osoby grającej na Telecasterze... Zakazana gitara?!
|
Odpowiedz na ten komentarz |