Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Ferment w szantach

Różności

Na pierwszy rzut oka wygląda jak płyta analogowa. W środku jednak nie znajdziecie dużego czarnego krążka, tylko dwie płyty CD, śpiewnik i folder opisujący polską scenę żeglarską. O czym mówię? O nowym pomyśle wydawnictwa "Ferment" na promocję muzyki i jego kolejnym

...

Na pierwszy rzut oka wygląda jak płyta analogowa. W środku jednak nie znajdziecie dużego czarnego krążka, tylko dwie płyty CD, śpiewnik i folder opisujący polską scenę żeglarską. O czym mówię? O nowym pomyśle wydawnictwa "Ferment" na promocję muzyki i jego kolejnym projekcie, który poświęcony jest... szantom i muzyce żeglarskiej.

 

Wydawnictwo "Ferment" działa już od kilku lat. Ich nakładem ukazało się dotąd kilkanaście projektów poświęconych różnego rodzaju nurtom muzycznym. Od klimatów klezmerskich, poprzez jazz, aż do folku. Ferment sp. z o.o. siedzibę ma w Kielcach, nic więc dziwnego, że wśród współautorów ostatniego wydawnictwa znalazło się stowarzyszenie "Gejtawy". Znane wielu szantymaniakom z organizacji imprez szanowych oraz jako wydawca nowego tytułu poświęconego szantom i morzu, bezpłatnego "Po Wachcie".

 

"The best of sea shanties and maritime songs" to: śpiewnik, folder i dwie płyty CD, a wszystko to za jedyne 24,50 zł.

 

W śpiewniku znajdziecie sporo znanych tekstów, w folderze artykuły o szantach i scenie żeglarskiej autorstwa: Rafała Chojnackiego (folkowa.art.pl), Sławomira Klupsia (Atlantyda), Jerzego Ozaista (Cztery Refy) i Pata Sheridana (The Press Gang) oraz zdjęcia Tomka Golińskiego.

Na dwóch płytach do posłuchania jest sporo muzyki, łącznie 104 min. Pierwsza to "Więcej żagli". Utwory tu zamieszczone w większości znane są mi już z innych wydawnictw, ale znalazły się też premiery, nie publikowane przed ukazaniem się szantowego "Fermentu": "Czerń i biel"  Brasów, "Hilo Johnny Brown"  Pata Sheridana i Brasów, "Może i My"  Może i My. Perełka to Paweł "Pablo" Koprowski i jego "Kotwica".

Druga płyta to nagranie z października 2007 z koncertu "Zaduszki Szantowe", a na niej m.in. Betty Blue, Kamil Badzioch i... Johny Collins. Próżno ich szukać na razie na płytach w Polsce.

 

Całość bardzo ładnie wydana, z pomysłem. Dobrze się czyta teksty, polecam zwłaszcza opowieść Pata o odkrywaniu Polski i polskich szantymenów.

 

Jednak by w mojej opinii w pełni to wydawnictwo mogło zasłużyć na tytuł "The Best of..." brakuje mi tu kilku wykonawców. Obok Czterech Refów, Starych Dzwonów, Pereł i Łotrów, Bananów, Zejmana czy Hambawenah powinni się znaleźć: Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty czy Atlantyda. Niestety nie doczekałem się odpowiedzi od wydawcy na pytanie o klucz doboru wykonawców.

Bardzo subiektywnie stwierdzam też brak Sąsiadów :D oraz wzmianki jakiejkolwiek o Szantymaniaku. Cóż, może następnym razem.


MAMY KONKURS


Wydawnictwo "Ferment" ufundowało dla Czytelników Szantymaniaka 3 zestawy "The best of sea shanties and maritime songs". By wziąć udział w losowaniu należy do 15 lipca odpowiedzieć na pytania:

1. Jakie folkowe płyty ukazały się w cyklu muzycznych prezentacji "Fermentu"? (wystarczy podać 2).
2. Ile razy na "Shanties" gościł dotąd Pat Sheridan, autor jednego z tekstów w folderze?
3. Johnny Collins występuje zwykle w duecie z...?

Odpowiedzi wysyłajcie na maila: gazeta@szantymaniak.eu lub redakcja@szantymaniak.eu.

WARUNEK: w losowaniu wezmą udział maile, które:
- w temacie będą miały tytuł: konkurs Fermentu
- będą zawierały: imię, nazwisko i adres pocztowy nadawcy
- będą zawierały klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez redakcję Szantymaniaka na potrzeby niniejszego konkursu.
- będą zawierały prawidłowe odpowiedzi napowyższe pytania.

Wydawnictwo możecie nabyć w kioskach, salonach prasowych, na stacjach benzynowych i poprzez stronę wydawnictwa Ferment.
Moja rada: sprawdźcie przy sprzedawcy czy zestaw jest kompletny, ja miałem pecha i w środku nie znalazłem płyt. Reklamacja tam gdzie kupowałem, nie została uwzględniona. Wydawca zachował się w tej sytuacji bardzo profesjonalnie. Dziękuję za zaufanie.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 23:24, 23 czerwiec 2008, wyświetlono: 7096 razy

Marek

wysłano: 6:28,24 czerwiec 2008

Dlaczego nie ma np. RO20? Wystarczy spytać tych którzy są włascicielami nagrań RO20. Dlaczego nie wyrażają zgody na to by nagranie, jedno z najważniejszych, ukazało się w FERMENCIE. I podobnie z innymi.
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 7:12,24 czerwiec 2008

dzięki Marku, nie omieszkam zatem zapytać u źródła :))
Odpowiedz na ten komentarz
BabaGosia

wysłano: 18:24,24 czerwiec 2008

Mam ten zestaw calkiem przez przypadek. Idę sobie w dzień świąteczny, kiedy to cała sieć handlowa zamarła i szukam KAWY ! ! ! A tu czynna "Żabka", a w Żabce przy kasie szanty ! ! ! Kupiłam ! ! ! Za całe 24 złocisze z groszami. Na szczęście zestaw kompletny, zafoliowany. Jak to czasem warto mieć ochotę na kawę.
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 9:22,25 czerwiec 2008

i trafiłęm to wydawnictwo na stacji benzynowej! No, ale szanty i pieśni morza to folk, a folk przede wszystkim pod strzechami gościł :)))
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 21:10,28 lipiec 2008

wyniki na głównej stronie
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI