Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata EUROSZANTY&FOLK Sosnowiec 2008

Prezentacje

Po kilku latach cierpliwego tuptania, pukania i rozpalania umysłów, udało się zaszczepić w mieszkańcach Sosnowca marzenie o wielkim festiwalu szantowym w "Tęczowym Mieście".

 Dwa kluby żeglarskie KWK Sosnowiec oraz Klub Huty Katowice (w ...

Po kilku latach cierpliwego tuptania, pukania i rozpalania umysłów, udało się zaszczepić w mieszkańcach Sosnowca marzenie o wielkim festiwalu szantowym w "Tęczowym Mieście".

 Dwa kluby żeglarskie KWK Sosnowiec oraz Klub Huty Katowice (w Dabrowie Górniczej) przez lata działalności całkiem nieźle opatentowały kilka pokoleń żeglarzy! Wieść o marzeniu dotarła w końcu do Urzędu Miasta Sosnowca. Za namową Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki pana Pawła Duszy, sam "Neptun Wraz Ze Swoją Szacowną Świtą" -  postanowił zapoznać się ze szczegółami projektu.

 

...I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata EUROSZANTY and FOLK SOSNOWIEC 2008 ma szansę  stać się poważną konkurencją dla największych imprez szantowo-folkowych w Polsce...Pokażemy młodym ludziom, że można sie dobrze bawić bez agresji, że można żyć inaczej.

Że mozna tańczyć, śpiewac, grać na instrumentach, poznawać inne kultury, zwiedzać swiat, opływać obie Ameryki i zdobywać North West Passage w wieku dwudziestu kilku lat! Międzynarodowy festiwal przeciwko przemocy i rasizmowi, przeciwko głupocie i bylejakości. Festiwal żeglarskiej przyjaźni...


...taka wizja spodobała członkom Kolegium Zarządu Miasta. Pozytywna energia i wyraźne zaciekawienie projektem biło nawet z surowego (z racji funkcji) Skarbnika Miasta, którego niewdzięczną rolą jest jak wiadomo jest cięcie i krojenie oraz mówienie NIE! dla dobra finansów publicznych. Z dużym zainteresowaniem członkowie Kolegium zadawali szczegółowe pytania na temat organizacji i spodziewanych zysków z imprezy dla miasta, dla ludzi, dla mieszkańców. W końcu padło wiekopomne...

 

...Pomysł nam się podoba. Miasto może na tym wiele skorzystać. I nie ważne czy media zainteresują się festiwalem czy nie - pokażmy, że Zagłębiacy potrafią coś ciekawego wymyślić, zorganizować i doskonale się razem bawić. Proszę organizować!

 

I tak termin porodu Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Świata EUROSZANTY and FOLK SOSNOWIEC 2008 wyznaczono na pierwszy weekend września A.D. 2008. Honorowym Patronatem objął festiwal sam Neptun Sosnowca czyli Pan Prezydent Kazimierz Górski

 

"EUROSZANTY and FOLK SOSNOWIEC 2008" - na trzy dni obejmą we władanie tereny sportowe nieopodal Stadionu Ludowego. Duży, ogrodzony płotem teren pomieścić może nawet kilka tysięcy (i więcej) Szantymaniaków i Folkfanów. Czy zechcecie odwiedzić Sosnowiec?

 

Zmieszczą się wszyscy, byle zabrać ze sobą... NAMIOT. Odrobina wakacji w samym środku miasta? A czemu nie? Tak tak noclegów nie braknie, w projekcie przewidziano bowiem organizację sporego pola namiotowego. Wystarczy zatem wziąć namiot, ciepły śpiwór (bo wrzesień bywa chłodny), ulubionego "jaśka" pod głowę, latarkę, pełny plecak dobrego humoru, kilku przyjaciół i w drogę! :-)

 

Projekt Festiwalu przewiduje również postawienie na terenie imprezy sporego namiotu który stanie się na 3 dni Tawerną Żeglarską, w której będzie można przez cały dzień przebywać, kupić coś ciepłego do jedzenia a i napić się do woli. Nocami zaś można tam będzie do białego rana bawić się spontanicznie podczas szantowo-folkowych jam sessions. Koniecznie zabierzcie gitary i wszelkie inne instrumenty, które posiadacie! Nie tylko dlatego że można będzie tam grac do woli ale również dlatego, że przewidujemy warsztaty instrumentalne. Członkowie różnych zespołów szantowych zgodnie z doświadczeniem i preferencjami - zostaną  poproszeni o opiekę nad organizacją różnego rodzaju warsztatów artystycznych.

 

Przewiduje się warsztaty tańców irlandzkich podczas festiwalu. Dla szczególnie niecierpliwych Klub Kiepury przygotowuje właśnie specjalną niespodziankę. Zimowe kursy tańców irlandzkich dla wszystkich! Miłośnicy skocznych reelów i jigów przez całą zimę, wiosnę i lato - będą mogli chodzić na treningi, tak by we wrześniu hasać już pod sceną razem z zespołami profesjonalnymi. Zgłoszenia na kursy tańca irlandzkiego przyjmowane są w siedzibie klubu.  
 

A skoro o Klubie Kiepury mowa to "aniołem stróżem" projektu jest Pani Dyrektor Klubu Kiepury - dobry duch kultury w naszym mieście od wielu lat. Skrzydeł projektowi dodał natomiast właściciel Agencji Artystycznej GAMA, organizator i pomysłodawca najciekawszych imprez kulturalnych w Sosnowcu, który niczym jastrząb - co i raz okrutnie spadał na kosztorys jak na bezbronne jagnię, łapiąc w bezlitosne szpony racjonalności wszelkie nierealne pomysły. Drapieżnik ten ciął, zmniejszał i wydziobywał wątrobę z perfekcyjnego (jak sądziłem naiwnie) kosztorysu To właśnie ogromne doświadczenie i (do bólu) racjonalne, chłodne spojrzenie na organizację imprez masowych sprawiło, że ulotne marzenie przybrało formę całkiem, ale to całkiem realną.

 

Pomysłodawcą Festiwalu jest sosnowiecki zespół Banana Boat. Członkowie zespołu w 4/5 wywodzą się właśnie z "tęczowego miasta". To tutaj kończyli "podstawówki", i "ogólniaki". Recepta na mieszkankę wybuchową to:  2 szczypty "Staszica", 1 porcja "Plater", 1 łyżeczka "THMu" - nie trzeba wstrząsać - samo wybuchnie! :-)  To w tym mieście przeżywaliśmy pierwsze miłości i tutaj ćwiczyliśmy w piwnicy bloku przy ul. Reymonta 9, doprowadzając swymi słowiczymi trelami do rozpaczy najbardziej zupełnie głuchych sąsiadów. Kiedy mieszkańcy podnieśli bunt -  Banany przeniosły się i smagały swoimi głosami podziemia IV Liceum Ogólnokształcącego... przy ulicy Piwnika Ponurego... ;-) 
 

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata EUROSZANTY and FOLK SOSNOWIEC 2008,  będzie gościł zespoły szantowo-folkowe z Polski, Francji, Norwegii, Anglii oraz IRLANDII i to jej właśnie dedykowany będzie pierwsza edycja festiwalu. Jeśli projekt się powiedzie a zainteresowanie mieszkańców i gości przybywających z innych miast będzie znaczące, wówczas jeden z największych, festiwali pod gołym niebem, będzie odbywać się co dwa lata. Jednym z wielu jego celów jest szeroko pojęta kulturowa integracja narodów Europy oraz promocja miasta w regionie w Polsce i Europie.
 

Już niebawem poznamy skład zaproszonych wykonawców, ale juz teraz Wam zdradzę, że warto będzie uczestniczyć w tym niezwykłym, trzydniowym (!) wydarzeniu, którym (w założeniach) żyć ma całe miasto.

 

Czy SOSNOWIEC stanie się miastem portowym? Entuzjazm gospodarzy miasta jasno na to wskazuje. WYWALCZYMY SOBIE DOSTĘP DO MORZA!!! Już dzisiaj zapiszcie w oprawnym w skórę terminarzyku datę 5-6-7 września 2008, bo "Tęczowe Miasto" czeka na wszystkich Szantymaniaków.

 

Więcej informacji na temat festiwalu będzie niebawem pojawiać się tutaj:

www.euroszanty.sosnowiec.pl 

www.euroszanty.pl

www.euroszanty.eu

Inne artykuły z tego cyklu

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko - godz. 0:34, 29 październik 2007, wyświetlono: 2345 razy

Antek Stalich

wysłano: 8:11,29 październik 2007

Nie pogniewałbym się, gdyby na EURO festiwalu można było zamieszkać w hotelu za 55 zł/osoba/noc ze śniadaniem, niekoniecznie czterogwiazdkowym. W takim mieszkałem pod Kielcami w zeszłą sobotę.
Odpowiedz na ten komentarz
YenJCo

wysłano: 17:51,29 październik 2007

Baza Hotelowa będzie dostępna na stronie festiwalu. Możesz sobie drogi Antoni znaleźć i zarezerwować hotel jaki tylko sobie marzysz. Na przykład trójgwiazdkowy Hotel Aria, 150m od miejsca festiwalu (http://www.travelguide.pl/hotel/Aria/393/pl/) a jesli tego ci mało mozesz sobie zamówić czterogwiazdkowy Qubus zaledwie 10km dalej. A jak i tego mało to zamów sobie coś w Kielcach lub w Warszawie i tam spędź ten weekend. yen
Odpowiedz na ten komentarz
Borówka

wysłano: 19:18,29 październik 2007

super! a ja życzę Bananom i całej ekipie realizującej projekt aby był w 100% udany... a na pewno tam się pojawie :) Spanie w namiotach z przyjaciółmi, 3 dniowy festiwal szantowy, warsztaty i tawerna... można chcieć czegoś więcej? Mi to wystarczy i w zupełności mnie przekonuje :) Pozdrawiam!
Odpowiedz na ten komentarz
BabaGosia

wysłano: 19:57,29 październik 2007

Przyjeżdżamy! Namiocik, śpiworki, dobry humor, wspaniale ! Kochane Bananki, dzięki serdeczne za super pomysł i awansem super-realizację. Namęczycie się nawysilacie ale wdzięczność szantymaniakow pod Waszym adresem już rośnie i będzie rosła do monstrualnych rozmiarów. Już mam na czerwono w kalendarzu. Ale to będzie wrzesien. Będziński ZAMEK, zaraz potem Euroszanty, a wszystko cudownie blisko. Sosnowiec kolejnym miastem portowym !
Odpowiedz na ten komentarz
Antek Stalich

wysłano: 22:19,29 październik 2007

...ale zacytuję niejakiego Harrisa z książki "Trzech Panów w Łódce Nie Licząc Psa": A co zrobimy, jak będzie padało? ;-)
Odpowiedz na ten komentarz
krwawy barnaba

wysłano: 22:46,29 październik 2007

Antek Stalich napisał: A co zrobimy, jak będzie padało? ;-) Niefajnie, co? Niektórzy to w ogóle mają "przerypane"! Planują wakacje pod namiotem i do ostatniej chwili rwą włosy z głowy w strachu o pogodę! A potem... odwołują wyjazdy;/ Festiwal też trza będzie odwołać w razie deszczu... Eh...z żywiołem nie wygrasz! Chociaż ci z Woodstok'u jakoś sobie radzą...
Odpowiedz na ten komentarz
Antek Stalich

wysłano: 23:9,29 październik 2007

...już rok przed imprezą wiadomo, że wszystko się uda ;-) Gratuluję samopoczucia i liczę na to, że wykonawcy także zamieszkają w namiotach, będzie demokratycznie tak jakoś i po żeglarsku.
Odpowiedz na ten komentarz
krwawy barnaba

wysłano: 2:1,30 październik 2007

Antek Stalich napisał: ...już rok przed imprezą wiadomo, że wszystko się uda ;-) A co Cię w tym bawi..? Jak Ty byś to ujął? Denerwuje Cię fakt, że tak wcześnie umieszczony został artykuł o festiwalu? Ja się cieszę - mam długoterminowe plany a dzięki tej notce zarezerwuję sobie ten wrześniowy termin. A może drażni Cię śmiałość organizatora? Zresztą... chyba Maciek edytował artykuł i wyciął wątek, w którym napisał, że "wszytsko się uda", bo jakoś znaleźć nie mogę... Ale możliwe, że masz rację... Przecież może być tak, że nie wszytsko się uda. Możliwe, że nic się nie uda! Kurczę, odwołajcie ten festiwal! Po wspomnianym deszczu to już drugi problem! Nie przeskoczycie go! A co do wykonawców, którzy też powinni spać w namiotach - serio Ci na tym zależy...? Chciałbym aby wszystkie moje problemy były tego typu... Pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
Paweł Synchro Jędrzejko

wysłano: 10:15,30 październik 2007

Chciałbym tylko zaznaczyć, żeby wszyscy wiedzieli! Mamy te same geny. Dziękuję za uwagę.
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 10:50,30 październik 2007

Gratuluję spełnienia marzenia! Czyżby właśnie rodziło się polskie Paimpol? Jak będzie porozmawiamy po festiwalu i wtedy go ocenimy teraz martwi mnie tylko jedna rzecz. Czy przypadkiem Euroszanty nie pokryją się z festiwalem Zamek w Będzinie? Od 5 lat organizowany jest on właśnie w pierwszy weeked września? Maćku jak to wygląda, czy jakoś dogadywaliście terminy? No i trochę chyba strzelamy sobie też tym terminem gola do własnej bramki, bo wszak tydzień wcześniej festiwal PPP. A czerwiec świeci pustkami :)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI