Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Indywidualności Muzycznych BAKISTA 2006 już 28-29.04

Zapowiedzi festiwali szantowych

"Ustka, Hel, Łeba powiedz jaki obrać cel... "

 

Oczywiście Łeba! Nareszcie (!) coś zaczyna się dziać tam, gdzie bliskość Morza i klimat prawdziwej żeglarskiej przygody powinny sprzyjać rozwojowi środowiska szantowego. Z przyjemnością ...

"Ustka, Hel, Łeba powiedz jaki obrać cel... "

 

Oczywiście Łeba! Nareszcie (!) coś zaczyna się dziać tam, gdzie bliskość Morza i klimat prawdziwej żeglarskiej przygody powinny sprzyjać rozwojowi środowiska szantowego. Z przyjemnością pragnę zapowiedzieć nowy festiwal, który właśnie rodzi się na wybrzeżu. Jest szansa na przełamanie "śląskiej dominacji" (hehe) w zakresie ilości dobrych imprez szantowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż impreza będzie odbywać się w porcie jachtowym - MARINA ŁEBA - miescu do tórego dostęp przez wiele lat był niebezpieczny dla żeglarzy, z powodu wąskiego wejścia do portu i zdradliwych mielizn  wokół główek portu. Przez wiele lat wchodzenie do Łeby było zabronione przy wietrze powyżej 6B. Co gorsza powyżej 6-tki ludzie o zdrowych zmysłach nie mogli nawet marzyć o wyjściu z tego portu.

Pamiętam najkrótszy rejs mojego życia, który zakończył się właśnie w Łebie :-) Tuż po wejściu do portu rozwiało się i przez tydzień wiatr nie słabł poniżej 6B... Razem z załogą s/y Jaster prowadzonego wówczas przez kpt Edwarda Guta  :-) obejrzałem cały repertuar lokalnego kina, wydałem co do grosza wszystkie moje zasoby oraz w sposób zagrażający zdrowiu i życiu nadwyrężyłem hepatocyty ;-)

 Po latach sytuacja zmieniła się na tyle, że dziś Łeba jest jednym z bezpieczniejszych portów Bałtyku dla żeglarzy (oczywiscie nie przy każdym wietrze, ale zainteresowani znajdą potrzebne informacje w odpowiednich przewodnikach dla żeglarzy).  Nowy, przedłużony falochron i poszerzone wejście do portu sprawiają, że Łeba stała się schronieniem dla żeglarzy wracających z morza. 

 

Marina na europejskim poziomie jest dobrze przygotowana do przyjęcia jachtów i żeglarzy. Przypomina nieco klimat mazurskich marin  w Mikołajkach czy Sztynorcie. Tawerna Żeglarska działająca w marinie już niebawem zacznie tętnić żeglarskim życiem i cyklicznymi spotkaniami z szantami. Myślę, że warto przyjrzeć się temu nowemu wydarzeniu muzycznemu jakim jest Festiwal Bakista jak i  samemu miejscu, które jak się wydaje, ma szansę stać się kultowym miejscem dla żeglarzy miłujących polski Bałtyk.

 

Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o tym, że Festiwal Bakista to również kolejny, niezaprzeczalny dowód na to, że imprezy szantowe znakomicie służą promocji regionu, co raz więcej osób zdaje sobie sprawę z siły takich imprez. Festiwal w Marinie Łeba to pierwsza, poważna, szantowa impreza, która w zalożeniu swym ma być cykliczna. Zapał organizatorów każe sądzić, że  bedzie to dobrze pryzgotowana impreza - trzymajmy kciuki za powodzenie nowej imprezy.

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają zespoły które pragną zawalczyć o nagrody w konkursie talentów. Zgłaszajcie się szybko bo czas pędzi jak szalony.

 

PROGRAM FESIWALU

Piątek 28.04.2006


13.00 - 14.30 próby mikrofonowe
15.00 - 18.00 przesłuchania konkursowe
18.30 - Gdańska Formacja Szantowa
20.00 -  Perły i Łotry
21.30 -  EKT Gdynia

Sobota 29.04.2006


9.00 - 12.00 próby mikrofonowe
12.00 - 18.00 przesłuchania konkursowe
18.30 - Koncert Waldemara Mieczkowskiego
19.00 - ogłoszenie wyników
20.00 - Koncert Laureatów
22.00 - Banana Boat

 

"Bakista" jak twierdzą organizatorzy jest pierwszym festiwalem w Polsce, który skupia środowisko muzyków piosenki żeglarskiej, żeglarzy ale nie zamyka się dla innych kategorii muzycznych. Głównym celem festiwalu jest integracja środowisk twórczych oraz wymiana doświadczeń. Dzięki odbywającemu się podczas festiwalu przeglądowi konkursowemu - ma dać mozliwość konfrontacji poziomu artystycznego zespołów i nawiązania współpracy i przyjaźni między nimi. Celem zaś samej imprezy jest promocja i zwiększenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu.


KONTAKT z ORGANIZATORAMI

"Bakista" ul. Jachtowa 1, 84-300 Łeba

tel.: 660 - 751 - 402 (Karina Marszałek)

www.festiwal.bakista.pl

info@festiwal.bakista.pl


Organizatorem głównym jest "Bakista" - baza turystyczna w Łebie oraz "Bakista" - dom wysyłkowy dla żeglarzy

Inne artykuły z tego cyklu

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko - godz. 23:27, 30 marzec 2006, wyświetlono: 1885 razy

Marek

wysłano: 7:52,10 kwiecień 2006

Maćku czy zmieniłeś imię na Andrzej? A może to ktoś z rodziny? ;) A na poważnie na głównej stronie festiwalu w składzie Jury znajduje się nijaki "ANDRZEJ JĘDRZEJKO". Warto poprawić. Pozdrowienia M...
Odpowiedz na ten komentarz
YenJCo

wysłano: 7:15,11 kwiecień 2006

Ale numer nie zauważyłem... :-) zaraz zadzwonie do organizatorów. Dzięki :-) Ssssciskam Macieyco
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI