Artykuły
Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik
Felietony
20 milionów sprzedanych egzemplarzy książki na całym świecie oraz Oscar 1951 dla filmu "Kon-Tiki". Już niebawem na rynku pojawi się polska wersja słynnej książki Thora Heyerdahla wraz z filmem DVD. Ci którzy próbowali powtórzyć ten żeglarski wyczyn ledwo uszli z życiem.
tekst nadesłała: Justyna Koronkiewicz
„Jedyne granice, które napotkałem w moim życiu znajdowały się w umysłach niektórych ludzi” Thor Heyerdahl, autor książki „Kon-Tiki”
Aby udowodnić, że Inkowie zasiedlili Polinezję w czasach prekolumbijskich, 5 Norwegów i 1 Szwed w 101 dni przemierzyli Ocean Spokojny na prymitywnej tratwie, która mogła przypominać łodzie inkaskie, zapamiętane przez hiszpańskich konkwiskadorów. Ci, którzy próbowali powtórzyć ten żeglarski wyczyn ledwo uszli z życiem.
Książkę Heyerdahla, która na pozór jest sielankowym opisem wycieczki 6 hipisów po idyllicznym Pacyfików można też czytać ze świadomością, iż na tratwie nie siedziało 6 turystów, ale komandosów, z których każdy kilka lat wcześniej wysadzał mosty. Podróż przez ponad 3700 mil morskich została utrwalona na taśmie filmowej i 4 lata po wyprawie zdobyła najwyższe wyróżnienie Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument. Do filmu dołączony jest dokument o Thoru Heyerdahlu. Załoga Thor Heyerdahl - dowódca wyprawy, Erik Hesselberg - nawigator, Bengt Danielsson (Szwecja) - jedyny nie-Norweg w wyprawie. Daniellsson był socjologiem zainteresowanym teorią migracji ludzi.
Jako jedyny znał język hiszpański dzięki czemu pełnił czasami rolę tłumacza, Knut Haugland - ekspert od radiostacji, Torstein Raaby - również odpowiedzialny za transmisje radiowe, Herman Watzinger - inżynier. Odpowiedzialny za prognozowanie pogody. Budowa tratwy Tratwa została zbudowana z dziewięciu pni balsowych o długości do 13,7 metra oraz średnicy 60 centymetrów połączonych razem linami konopnymi. Tratwa posiadała maszt o wysokości 8,8 metra oraz kabinę o wymiarach 4,2 na 2,4 metra i wysokości 1,2-1,5 m przykrytą liśćmi bananowca. Główny żagiel miał 4,6 m na 5,5 m. Ster długości 5,8 m wykonano z drewna mangrowego (drąg) i jodłowego (płaszczyzna steru).
Recenzje książki
"Należał do galerii moich ulubionych autorów, dzięki którym już w szkole podstawowej wiedziałem, że mam jeden cel w życiu: zostać podróżnikiem".
Jacek Pałkiewicz - członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie
"Mamy tu dzielnych facetów, szybką akcję i szczęśliwe zakończenie. I choć czas zweryfikował na niekorzyść Heyerdahla jego teorie naukowe, które leżały u podstaw wyprawy Kon-Tiki, to wśród podróżników i żeglarzy uważany będzie zawsze za jednego z największych".
Jarosław Kaczorowski - polski żeglarz, instruktor i sędzia, samotnie przepłynął Atlantyk
"Opowieść o tajemnicy przyjaźni i przygody. A także o tym, co sprawia, że nieznane uwodzi nas tak bardzo, że ruszamy za nim w podróż". Wojciech Jagielski "Udowodnił, że wszystkie oceany można pokonać na trzcinowych łodziach z odległych czasów. Sam nazywał siebie stuprocentowym szczurem lądowym. Do końca swego długiego życia nie nauczył się ani nazw poszczególnych części jachtu, ani nawet podstawowych komend wydawanych na łodziach. Mimo to do historii przejdzie jako jeden z największych żeglarzy". Marcin Jamkowski, Gazeta Wyborcza "Nie było słynniejszej wyprawy w XX wieku".
Krzysztof Kowalski, Rzeczpospolita
Recenzje filmu
„Wyprawa Kon-tiki to zapierająca dech w piersiach opowieść człowieka, którego ciekawość przez 101 dni gnała po Pacyfiku na kilkudziesięciu bambusowych belkach. Razem z pięcioma towarzyszami przepłynął w ten sposób jedną piątą obwodu Ziemi. Nie jest to zwykły pamiętnik marynarza, a doskonale udokumentowany zapis pionierskiej ekspedycji, okraszony unikatowymi, żywymi obrazami sprzed ponad 60 lat.
Adam Robiński, Życie Warszawy
„Film, który jest nie tylko zapisem legendarnej wyprawy Thora Heyerdala, ale przede wszystkim świadectwem ludzkiego uporu i dążenia do poznania prawdy o świecie. Klasyka dokumentu, nie tylko dla fascynatów żeglarstwa.”
Jakub Demiańczuk, Dziennik Gazeta Prawna
„Pasjonujące kino o przezwyciężaniu własnych słabości i ograniczeń"
Rafał Świątek, Rzeczpospolita
„Od strony technicznej to bardzo skromny film, ale właśnie przez to robi wrażenie. Widz bowiem ma pewność, że nic tu nie zostało sztucznie „podkręcone”. Bez trudu daje się więc ponieść tratwie gnanej przez ocean zachodnim wiatrem i marzeniami Thora Heyerdahla.”
Lech Kurpiewski Newsweek. Polska
„Myślę o Kon-Tiki i nie mam pojęcia, czy wyprawa Heyerdahla przez Pacyfik na tratwie z dziewięciu pni drzewa balsa to triumf człowieka nad naturą, czy pogodzenie się z nią. Nie umiem powiedzieć, czy Norweg i jego towarzysze wykazali się nadzwyczajną pychą, czy nadzwyczajną pokorą. Ale niewątpliwie jest to opowieść o triumfie człowieka nad człowiekiem, triumfie ludzkiej wielkości nad ludzką słabością. Triumfie, którego świadkiem był ogromny, wieczny ocean.”
Bohdan Pękacki, Gazeta Wyborcza
"Powstanie tego filmu było tak nieprawdopodobne jak wyczyn samego Heyerdahla. To godzina czarno-białego spektaklu emocjonującego jak walka z rekinem na pokładzie tratwy Kon-Tiki."
Paweł Zając, dziennikarz, redaktor OnetPodróże
Książka wraz z filmem (w ramach serii "360stopni") będzie w sprzedaży od 23 kwietnia 2010r. na terenie całego kraju,
oraz w internecie w sklepie www.sklep.mayfly.pl i na www.360stopni.org
Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko - godz. 22:43, 26 kwiecień 2010, wyświetlono: 7655 razy