Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Odszedł Liam Clancy

Prezentacje

Na początku grudnia otrzymałem od Pata Sheridana, irlandzkiego szantymena, wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, o którym Bob Dylan mówił: Nigdy nie spotkałem takiego pieśniarza jak Liam Clancy. Był najlepszym balladzistą jakiego w ...

Na początku grudnia otrzymałem od Pata Sheridana, irlandzkiego szantymena, wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, o którym Bob Dylan mówił: Nigdy nie spotkałem takiego pieśniarza jak Liam Clancy. Był najlepszym balladzistą jakiego w życiu słyszałem.

 

Inny przyjaciel - Pat Sheridan - tak go wspomina:

Mój przyjaciel i piosenkarz folkowy, Liam Clancy zmarł 4 grudnia 2009 r. w szpitalu w Cork w Irlandii. Miał 74 lata. Przyczyną śmierci było zwłóknieniowe zapalenie płuc, choroba, która z roku na rok coraz bardziej okradała go z możliwości śpiewania i koncertowania. Zabierała coś, co było dla niego wielką pasją.

Liam przez wielu wykonawców, osobistości świata mediów i polityki traktowany był jak skarb narodowy Irlandii. Otrzymał też Honorowy Doktorat Uniwersytetu w Limerick za wpływ na rozwój i promocję muzyki irlandzkiej. Był uwielbiany i szanowany w Irlandii i w USA, nie tylko za to, jak śpiewał, ale również za to, jak opowiadał. Był stale uśmiechnięty, ze szczęśliwym obliczem pasującym do głębokiego, mocnego i wszędzie rozpoznawalnego głosu.

 

W 1955 r., w czasie, gdy wielu Irlandczyków wyemigrowało do Anglii, Ameryki czy Australii w poszukiwaniu zatrudnienia, jego starsi bracia (Tom i Paddy - przyp.red.) przybyli do Nowego Jorku. W tamtym czasie Liam już wtedy występował, choć jeszcze nie zawodowo. Właściwie to chciał zostać aktorem i wierzę, że udałoby mu się to, gdyby nie los i okoliczności, które powiodły jego i braci w innym kierunku, aczkolwiek, jak się okazało, także związanym ze światem rozrywki.

Wkrótce cała trójka (Liam szybko dołączył do braci - przyp.red.) zaczęła występować, śpiewając tradycyjne irlandzkie songi wśród artystycznej cyganerii Greenwich Village na Manhattanie, zyskując sobie oddanych słuchaczy. Punktem przełomowym było zaproszenie w 1961 r. do udziału w bardzo popularnym w Ameryce programie "Ed Sullivan Show". To był początek ich wielkiej, międzynarodowej kariery.

Grupa The Clancy Brothers and Tommy Makem (Liam śpiewał z nim w Irlandii i ściągnął do USA - przyp.red.) nagrała ponad 50 płyt z muzyką irlandzką. Przyczynili się tym bezpośrednio do uratowania od zapomnienia wielu tradycyjnych irlandzkich utworów i ogólnonarodowego odrodzenia zainteresowania tym gatunkiem muzycznym. Bracia, wierzę w to, przyczynili się także bardzo do wzrostu zainteresowania kulturą irlandzką na świecie, co na przełomie lat okazało się bardzo dobre dla Irlandii.

Jestem fanem Liama od wielu lat, jego śpiew fascynował mnie zanim jeszcze sam zacząłem sam występować. Prawdopodobnie pierwsze szanty usłyszałem właśnie w wykonaniu Liama i jego braci (oraz Tommy Makema, partnera Liama ze sceny) na początku lat sześćdziesiątych. Z Liamem poznałem się podczas "Weekendu muzyki morskiej" w Galway, na początku lat 90. Od razu poczuliśmy nić porozumienia. Przez lata wspólnie śpiewaliśmy i budowaliśmy między nami więzi przyjaźni. Liam zapraszał mnie do występów w Irlandii i USA, miałem także okazję wziąć udział, zarówno solo, jak i z moim zespołem Warp Four, w kilkunastu sesjach nagraniowych płyt Liama z muzyką morza. Był to dla mnie wielki honor i rzadki przywilej.

Byłem w Polsce, gdy otrzymałem wiadomość o jego śmierci. Nie udało mi się wrócić na czas, by wziąć udział w pogrzebie i go pożegnać, co sprawia, że ta strata jest jeszcze bardziej dotkliwa. Zawsze będę bardzo cenił te wspólnie spędzone chwile i jestem pewien, że jeśli istnieje "życie po życiu", on ciągle śpiewa ze swoimi braćmi (Tom zmarł w 1990, Paddy w 1998 - przyp.red.) i pozostałymi folkowcami, którzy odeszli tam przed nim.

Pat Sheridan
28th December 2009

PS. Relację z pogrzebu możecie podejrzeć tutaj.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 14:40, 3 styczeń 2010, wyświetlono: 6775 razy

Taclem

wysłano: 7:46,9 styczeń 2010

Zapraszam do obejrzenia i posłuchania kilku fragmentów występów Liama.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI