Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Peggy Sue zaprasza do Cobh

Wywiady

Pierwsi goście dotarli właśnie do małego Cobh na południu Irlandii, gdzie po raz piąty odbędzie się Cobh Maritime Song Festival. Trzy dni potrwają koncerty, sesje muzyczne w pubach, parady dudziarzy i warsztaty. Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście, ...

Pierwsi goście dotarli właśnie do małego Cobh na południu Irlandii, gdzie po raz piąty odbędzie się Cobh Maritime Song Festival. Trzy dni potrwają koncerty, sesje muzyczne w pubach, parady dudziarzy i warsztaty. Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście, polecamy.

 

Dyrektor festiwalu - Peggy Sue Amison - zapytałem, o kilka spraw. Oto co wyczytałem w mailu:

 

Jakie wydarzenie, koncert najbardziej polecasz w tym roku?


Peggy Sue Amison: Myślę, że widzowie powinni obejrzeć cały festiwal. Każde wydarzenie, koncert prowadzi do kolejnego. Trudno jest oddać tę specyficzną atmosferę, gdy w jednym miejscu spotykają się profesjonalni muzycy i amatorzy z tak wielu różnych krajów. Trzeba po prostu uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach.

Gdzie odbywać się będzie festiwal w tym roku?

Przede wszystkim w Sirius Arts Centre. Poza tym w The Cobh Heritage Centre, w katolickim kościele w Rushbrooke oraz w kilku pubach. Wśród tych ostatnich największą renomą cieszy się Roaring Donkey Pub, gdzie w sobotę o 13.00 gdzie odbędzie się muzykowanie wszystkich gości festiwalu. To będzie doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z artystami i do posłuchania jak śpiewają szantymeni z Cobh.

W tym roku Polskę reprezentują Perły i Łotry. Jak irlandzka publiczność odbiera nasz sposób wykonywania szant, no i tradycyjnych irlandzkich tematów?

Myślę, że Irlandczycy są zaskoczeni tym, jak polskie zespoły wykonują tę muzykę. Byli przyzwyczajeni do innego sposobu śpiewania szant, bardziej tradycyjnego i wolniejszego, ale gdy usłyszeli polskie grupy (Banana Boat oraz Perły i Łotry), które zmieniły trochę sposób wykonywania szant na bardziej "estradowy", zainteresowało ich to. Myślę, że zaintrygowało ich też to różne podejście do szant i folku morskiego.

Jakaś nowość nas czeka w tym roku?
 

Tak. Do miejsc, gdzie odbywać się będą muzyczne sesje, dołączy nowy pub - Ballymore Inn. W poniedziałkowe popołudnie zagrają tam Nordet z Bretanii i Polacy - Perły i Łotry. Obok nich zaśpiewa Johnny Collins oraz lokalni muzycy.

Co polecasz polskim gościom do zwiedzania?

Kaźdemu, kto wybiera się do nas na festiwal, polecam naszą stronę: http://cobhmaritimesongfestival.com/ gdzie w dziale "about Cobh" znajdziecie opis atrakcji turystycznych, których jest tu wiele. Przede wszystkim powinniście odwiedzić katedrę (St. Coleman's Cathedral), The Heritage Centre i, jeśli znajdziecie więcej czasu, poznać historię "Titanica" wędrując "Titanic Trail Walk". Jest też w Cobh kilka pięknych punktów widokowych na zatokę i port.


Dziękuję za rozmowę, Peggy.

Właśnie kończyłem pakowanie, gdy zadzwonił Marek "Wiklina" Wikliński (nasz sąsiadowy bas) z informacją, iż dotarł do Cobh, siedzi w pubie z żoną Agnieszką, sączy Guinnessa i słucha irlandzkiej muzyki "na żywo". Nie pozostało mi nic innego, jak kończyć pakowanie i szybko do niego dołączyć. A co z Wami? 

Inne artykuły z tego cyklu

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 1:31, 29 maj 2008, wyświetlono: 2492 razy

Paweł Synchro Jędrzejko

wysłano: 22:57,9 czerwiec 2008

Czy istnieje szansa na reportaż z Cobh? Strasznie chciałem tam być, ale po raz pierwszy od trzech lat mi się nie udało...
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI