Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

"Over the Hills & Far Away" - muzyka z serii "Sharpe"

Recenzje

Seria powieści autorstwa Bernarda Cornwella, których bohaterem jest Richard Sharpe to bestsellerowe dzieła, dziś już można powiedzieć, że to klasyka literatury historyczno-przygodowej. Losy prostego żołnierza, który z czasem awansuje na kolejne ...

Seria powieści autorstwa Bernarda Cornwella, których bohaterem jest Richard Sharpe to bestsellerowe dzieła, dziś już można powiedzieć, że to klasyka literatury historyczno-przygodowej. Losy prostego żołnierza, który z czasem awansuje na kolejne stopnie oficerskie, podbiły serca czytelników. Trudno się dziwić, że tak wdzięczny temat, jak batalie w czasach wojen napoleońskich, doczekał się dość szybko ekranizacji. W roki głównego bohatera zobaczyliśmy Seana Beana, późniejszego odtwórcę roli Boromira w filmowej adaptacji "Władcy pierścieni".

 

Jednak to nie przygody Sharpe'a czy aktorski kunszt Beana chciałbym tu dziś opisać. Mam właśnie przed sobą krążek z muzyką wybraną z szesnastu filmów, które zrealizowano na podstawie cyklu. Autorami muzyki są John Tams i Dominic Muldowney. Pierwszy z nich to znana postać brytyjskiej muzyki folkowej, jeden z ojców angielsiego folk-rocka. Drugi to znany twórca muzyki filmowej, którego kompozycji mogliśmy słuchać m.in. w superprodukcji pt. "Emma" oraz w filmie "Krwawa niedziela" Paula Greengrassa.

 

Słuchając ścieżki dźwiękowej z filmów o Sharpie łatwo sobie wyobrazić, że Tams zajął się tu piosenkami i motywami folkowymi, zaś Muldowney odpowiedzialny jest za orkiestracje. W latach siedemdziesiątych Tams zaczynał swoją przygodę z folkiem w grupie Muckram Wakes, by później podjąć współpracę z Ashleyem Hutchingsem - zarówno w grupie The Albion Band, jak i na solowych płytach tego artysty. Później, po kłótni z Asleyem, John, wraz z outsiderami z The Albion Band założył w 1980 roku zespół Home Service. Z Albion Band odeszła wówczas prawie cała ekipa, która nagrywała klasyczny album "Rise Up Like the Sun". John Tams i Graeme Taylor założyli swój zespół, a Simon Nicol i Dave Mattacks wrócili do Fairport Convention, zabierając ze sobą obiecującego młodego skrzypka, Rica Sandersa, który początkowo występował tam okazjonalnie, a od 1985 roku do dziś jest etatowym muzykiem zespołu. Kariera Tamsa potoczyła się nieco spokojniej niż kolegów z Fairport Convention. Od czasu do czasu wydawał płyty, zajął się też produkcją muzyczną i radiową. W serii filmów o Sharpie pojawia się też jako aktor, wcielając się w rolę Daniela Hagmana.

 

Na ścieżce dźwiękowej "Over the Hills & Far Away" John śpiewa tytułowa balladę, jeden z wariantów osiemnastowiecznej pieśni, która lata temu posłużyła mu jako baza do napisania własnej piosenki - "Spanish Bride" (u nas znanej z wykonania grupy Smugglers). Intonuje też krótką "Rogue's March" oraz kojarzącą się z ludowymi lamentami "The Bird in the Bush". W chwilę później słyszymy kolejne przyśpiewki, to: "The Gentleman Soldier" i "The Rambling Soldier".

 

Współcześniejsze brzmienia powracają w "Johnny is Gone for a Soldier". Piosenka ta mogłaby się znaleźć nawet na którymś z wczesnych albumów the Albion Band. Świetnie by tam pasowała. Folkowymi perełkami na tej płycie są ballady "The Collier Recruit" i "Broken Hearted I Will Wander" wykonywane przez Kate Rusby. Wokalistka ta ma już swoją renomę na brytyjskiej scenie i jej aksamitny głos doskonale rozświetla ten pełen męskich tematów album.

 

Płyty słucha się bardzo dobrze, gdyż połączenie folkowych ballad z surowymi pieśniami i filmową muzyką wypada nad wyraz korzystnie. Poniżej prezentuję linkę prowadzącą do jednego ze zmontowanych przez fanów klipów, prezentujących tytułowy utwór.


 

John Tams - Over the Hills and Far Away

Lista utworów: 1. The Overture feat Sean Bean /Sharpe's Theme / Prelude 2. I'm Ninety Five 3. Over the Hills and Far Away 4. The Spanish Sword 5. Rogue's March 6. Collier Recruit 7. Bird in the Bush/Colours 8. The Spanish Bride 9. The Shilling 10. Gentlemen Soldier 11. Bugle Call / Moneymusk - Regimental Double Past 12. Broken-Hearted I Will Wander 13. Badajoz 14. The Rambling Soldier 15. Huntsman's Chorus/Italian Song 16. Johnny Is Gone for a Soldier 17. The Forlorn Hope 18. Love Farewell 19. Sunset 20. Sharpe's Song/Sharpe's Theme

Informację wprowadził(a): Rafał "Taclem" Chojnacki - godz. 10:51, 5 kwiecień 2009, wyświetlono: 7682 razy

Paweł 'Synchro' Jędrzejko

wysłano: 17:33,5 kwiecień 2009

Tacku, jesteś stuprocentowym profesjonalistą. Tylko czekać, jak nam Cię świśnie Trójka... Bardzo lubię czytać Twoje teksty: literaturoznawcza wrażliwość w połączeniu z wrażliwością muzyczną i zamiłowaniem do pięknej polszczyzny to Twoja pieczęć! Uściski, Paweł
Odpowiedz na ten komentarz
elik

wysłano: 23:6,8 kwiecień 2009

Jonh Tams zgodzę się - super osobowość. Na koncertach zapowiedzi utworów często bywają dłuższe od samych piosenek - ale jakże on pięknie opowiada! O jego wysokiej pozycji na brytyjskiej scenie folkowej może świadczyć również fakt, że w 2006 wygrał aż 3 BBC Folk Awards - Best Album (za The Reckoning), Best Traditional Track (Bitter Withy) oraz Folk Singer of the Year! W 2008 otrzymał nagrodę wraz z Barrym Coope - Best Duo! Właśnie na koncercie tego duetu miałam przyjemność go posłuchać - świętował wtedy swoje 50te urodziny! (Jest tylko 2 dni starszy od Stłukli) Poza tym co na niego spojrze to wydaje mi się, że Muzaja widze! Co do Kate Rushby - dwie piosenki da sie przeżyć - więcej, jak już Tacku wiesz potrafię bezczelnie przespać - nudzi kobitka na koncertach, powtarza te same żarty... Nie jestem jej fanką. Możliwe, że troszke wspomogła mnie opinia Iana Woodsa o niej - "ona powinna rymowanki dla dzieci śpiewać!" Rick Sanders powinien Chrisowi Leslie w FC skrzypce czyścić żeby pokory nabrać o! (ale ja podobno uprzedzona do niego jestem - świetny skrzypek ale szpaner - wole Leslie) No to se pokomentowałam ;-)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI