Artykuły
W radiowej tawernie
Prezentacje
Podczas festiwalu "Euroszanty & Folk" w Sosnowcu miałem wreszcie okazję poznać Katarzynę Wolnik-Saynę. Jej nazwisko ciągle przewijało mi się na różnych festiwalach, ale jakoś nigdy nie było okazji do spotkania oko w oko.
Kasia jest dziennikarką Polskiego
...Podczas festiwalu "Euroszanty & Folk" w Sosnowcu miałem wreszcie okazję poznać Katarzynę Wolnik-Saynę. Jej nazwisko ciągle przewijało mi się na różnych festiwalach, ale jakoś nigdy nie było okazji do spotkania oko w oko.
Kasia jest dziennikarką Polskiego Radia Szczecin i jak się okazało redaktorką programu "Radiowa Tawerna", który od czterech lat emitowany jest na antenie. Co ciekawe, można go również posłuchać w Internecie w sekcji "Radiowa szkoła pod żaglami". Na stronie są też audycje archiwalne. W każdą niedzielę o godz. 17.05, częścią "Radiowej szkoły pod żaglami" (od 15 lat na antenie) jest właśnie "Tawerna".
- Wymyśliłam "Tawernę", bo w audycji "Radiowa szkoła..." nie było za bardzo miejsca na kulturę marynistyczną, a zainteresowanie tym tematem było spore - opowiadała Kasia. - Staram się różnicować programy, zapraszać różne ciekawe osoby. Raz snujemy opowieści o wystawie zdjęć marynistycznych, a przy okazji jak się takie zdjęcia robi, innym razem o nowo wydanej książce opisującej jakąś część morskiego życia. Oczywiście do studia zapraszani są także artyści sceny żeglarskiej. Prezentowaliśmy sylwetki i wywiady z wiekszością artystów związanych z muzyką morza. Najchętniej jednak słucham opowieści o przygodach żeglarskich moich gości - tyle jest w nich barw, zapachów i emocji - ale może to dla tego, że babą jestem. Prezentujemy też reportaże z miejsc, w których bywa pływająca część załogi naszego radia. Opowiadamy dźwiękiem o tym, co niewidoczne dla oczu. Moim osobistym sukcesem jest doprowadzenie do wydania płyty "Kolędy żeglarskie na cały rok", zainicjowanej przez Andrzeja Koryckiego i Marka Remiszewskiego.
"Radiowa Tawerna" jest otwarta dla każdego, kto opowie ciekawie o morzu, o rejsie, o koncercie czy płycie. W ciągu tych lat audycja zgromadziła już spore grono wiernych słuchaczy, dzięki internetowi także z zagranicy. Poznacie ich po specjalnych koszulkach z napisem "Przyjaciel Radiowej Tawerny".
- Audycja trwa 30 minut, nie wszystkie tematy udaje się poruszyć, dlatego staram się też zainteresować morską kulturą słuchaczy magazynu publicystycznego "Solo i na dwa głosy". Emitowany jest codziennie między 9.00 a 11.00. Raz na tydzień tematem rozmów jest morze - wyjaśnia Katarzyna.
W ub. r. we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin ruszył cykl audycji w ramach projektu "Sail Szczecin". Do studia im. Jana Szyrockiego między październikiem a czerwcem zostaną zaproszone zespoły na nagranie koncertu, którego fragmenty znajdą się później na płycie podsumowującej całą akcję. Gościli już Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Klang, Sąsiedzi, Chór Akademii Morskiej, Chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Stare Dzwony. Płyta ukaże się w czerwcu podczas dużego koncertu zamykającego projekt.
W najbliższej "Tawernie" (niedziela 15 lutego) Kasia spotka się ze szczecińskimi zespołami: Qftry, Dair i Stary Szmugler. - To w ramach akcji "cudze chwalicie swego nie znacie" - podsumowuje z uśmiechem szefowa Tawerny. Zapraszam.
Kamil Piotrowski
zdj. Kajetan Sayna, Andrzej Kutys
Polskie Radio Szczecin, "Radiowa szkoła pod żaglami - Tawerna", niedziela, 17.05
Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 21:0, 12 luty 2009, wyświetlono: 5333 razy
dana |
wysłano: 15:1,13 luty 2009
Tawerna to miejsce szczególne. Słucham jej odkąd pamiętam i zawsze mam niedosyt kiedy się kończy. Tawerna jest wszechstronna, szeroko traktuje temat kultury marynistycznej. Jak to w każdej tawernie – przychodzą różni ludzie, różne wydarzenia się dzieją. Tak i tu - są i relacje z wielkich i małych festiwali, i z całkiem niszowych wydarzeń, ciepłe i z autentycznym zaangażowaniem rozmowy z gośćmi, ciekawe opowieści – legendy, szanty, spotkania z zespołami, wykonawcami, prezentacja ich sylwetek. Z nowości wydawniczych autorka potrafi wydobyć te najciekawsze i zwrócić na nie uwagę. To sprawia, że na Tawernę się czeka. Miałam szczęście bywać na imprezach, które Kasia relacjonowała w Tawernie, a słuchałam tych relacji z autentycznym zaciekawieniem, odkrywałam i przeżywałam je na nowo.
Byłam na wszystkich koncertach organizowanych pod hasłem Sail Szczecin. Ludzie!!! Takiej atmosfery i takich emocji nie ma chyba nigdzie. Bo to nie są koncerty – to są spotkania przyjaciół !!!
To samo mogę powiedzieć o Tawernie – to jest miejsce gdzie spotykają się przyjaciele. Mocno zachęcam, dołączcie w niedzielę :)
|
Odpowiedz na ten komentarz |
Tadek |
wysłano: 19:12,13 luty 2009
raz jeden w swoim życiu spotkałem się z tak bezinteresowną i przyjacielska pomocą osoby, która mnie nigdy nawet nie widziała, a która polegając na zdaniu naszych wspólnych przyjaciół obdażyła mnie zaskakującą ilością róznych materiałów , z których stowrzyłem audycję szantową "Pod żaglami Leliwy"
Dziś moge powiedzieć, że bez Kasi Wolnk Sayny i Andrzeja Koryckiego audycji by nie było a to że po pewnym czasie moglem sie z nimi razem spotkać było dla mnie niezwykłym wydarzeniem i wyróżnieniem. Dzięki Ci Kasiu za to wszystko co z pewnością pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Pozdrawiam.
|
Odpowiedz na ten komentarz |