Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

WIATRAK i WIATRACZEK

Relacje

W dniach 8-14 sierpnia 2005 w Świnoujściu trwał Tydzień Kultury Morskiej, w ramach którego kręcił się XXI Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak 2005. Rozpoczął się on w czwartek Ogólnopolskim Konkursem Piosenki Morskiej Wiatraczek 2005 ...

W dniach 8-14 sierpnia 2005 w Świnoujściu trwał Tydzień Kultury Morskiej, w ramach którego kręcił się XXI Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak 2005. Rozpoczął się on w czwartek Ogólnopolskim Konkursem Piosenki Morskiej Wiatraczek 2005 dla dzieci poniżej 15 lat. Do konkursu stanęło 11 zespołów z całej Polski (ogółem około 60 dzieci) a konkurs wygrał zespół Muszelka z Radomia. Koncert galowy laureatów Wiatraczka prowadził Kowal i wzbudził on duże zainteresowanie zarówno wśród publiczności jak i mediów. Ideę organizacji Wiatraczka uznano za bardzo udaną i godną kontynuacji.

 

Tego samego dnia wieczorem w trakcie Biesiady Marynarskiej wystąpiły zespoły: Stary Szmugler ze Szczecina, Klang z Rzeszowa i Zejman i Garkumpel. Kowalowi i zespołowi Zejman i Garkumpel gratulowano i wręczano prezenty z okazji dwudziestolecia zespołu. Przy tej okazji Kowala na scenie ogarnęło takie wzruszenie że ... zapomniał języka i stracił na chwilę całą swą swadę zapowiadacza. Bo tak naprawdę to właśnie w Świnoujściu na pierwszym Wiatraku rozpoczęła się szantowa kariera Kowala. Po raz pierwszy na scenie pojawili się żeglarze z Świnoujskiego Bractwa Żeglarskiego prowadząc pod przewodnictwem Piotra Skargi (tak, tak to ten aktor - często bywa na wyspie) konkursy dla publiczności.

 

W piątek Festiwal ruszył pełną parą. Wczesnym popołudniem w muszli nad morzem Zejman i Garkumpel śpiewał dla dzieci i po koncercie barwny korowód Świty Neptuna zaprowadził publiczność do Amfiteatru. Tam odbył się Konkurs Debiutów z udziałem trzech zespołów prezentujących własne, nowe utwory.

Główną nagrodę wygrał zespół Passat z Bytomia. Znamy ten zespół z lat ubiegłych jednak wystąpili w nowym składzie uzyskując sympatyczne brzmienie. Równorzędne drugie nagrody uzyskał zespół Może i My z Bydgoszczy śpiewający własne utwory w stylu i tradycji muzyki irlandzkiej i solista z Berlina - Jacek Rdesiński, który ujął publiczność piosenkami Wyspy Szczęśliwe i Samoa song. Może i My otrzymali ponadto nagrodę ufundowaną przez Baltonę i przyznawaną przez niżej podpisanego dla młodego zespołu rokującego nadzieje na przyszłe lata. Resztę wieczoru wypełnił koncert Nocne śpiewanie prowadzony przez Mirka Kowalewskiego, na którym wystąpiły zespoły: Zejman i Garkumpel, Segars, Stary Szmugler, Klang, Kochankowie Rudej Marii, Stare Dzwony, Ryczące Dwudziestki grając na trzech gitarach (sic!) oraz Przejazdem.

 

Sobota to dzień pływający zgodnie z nazwą Festiwalu. Raniutko o 9.oo na kei zgromadziło się około 400 osób i zamustrowało na prom m/s Adler-Dania aby wziąć udział w 6-cio godzinnym rejsie po Zatoce Pomorskiej. Śpiewający rejs odbywał się na polsko - niemieckich wodach Zatoki Pomorskiej między Międzyzdrojami a Bansin-Uckeritz. Wszyscy obawiali się sztormowej pogody, ale Neptun był łaskawy i stan morza oscylował między 2-3 stopni Beauforta. Co tam się nie działo!! Co pół godziny zmieniały się śpiewające zespoły (Segars, Stary Szmugler, Klang, Kochankowie Rudej Marii, Stare Dzwony, Ryczące Dwudziestki, Przejazdem). Wokół statku ścigały się jachty w ramach VI Morskich Regat Wiatrak 2005. Wśród publiczności grasowała telewizja i radio nagrywając i prowadząc wywiady, podawano smaczne potrawy i drinki, tańczono, robiono rodzinne fotografie z zespołami na tle statku i morza, podziwiano piękne widoki zmieniających się plaż i wybrzeży, prowadzono konkursy i .... wybierano Barda Bałtyku spośród śpiewających zespołów i solistów. Jak się okazało już po rejsie największą ilość głosów zdobył zespół Klang z Rzeszowa. Gratulujemy tytułu Barda Bałtyku 2005!

 

Wróciliśmy z rejsu o 16.00 pełni wrażeń i wreszcie wszystkie myszki i szczurki lądowe poczuły się marynarzami. Odpoczywaliśmy do 20.00, o której rozpoczął się koncert Rejs na Wyspy szczęśliwe i karnawał morski. O północy niebo nad promenadą i muszlą koncertową rozjaśniło się pięknymi sztucznymi ogniami czemu z głośników towarzyszyła wspaniała muzyka. Późną nocą a właściwie wczesnym świtem Stary Szmugler wyśpiewywał w muszli koncertowej ostatnie frazy dla rozbawionych i roztańczonych fanów.

 

W niedzielę po południu Klang koncertował na promenadzie dla dzieci (Szanteczka dla dziecka) a wieczorem w porcie jachtowym na Basenie Północnym (wreszcie funkcjonuje - są przystanie dla jachtów, tawerna i trochę innych udogodnień) odbył się koncert Szantymeni Żeglarzom i Biesiada żeglarska. Wręczono puchary i nagrody zwycięzcom regat (organizatorzy Jacht Klub Kotwica w Świnoujściu) a także sponsorom i darczyńcom na rzecz Wiatraka. Odnośnie tych ostatnich - dziękujemy serdecznie osobom prywatnym, instytucjom i władzom samorządowym - bez Was Festiwal nie miałby takiej oprawy.

 

XXI Wiatrak - oczko jak mówili karciarze - mimo zmiennej pogody przeszedł szczęśliwie i radośnie. Podkreślił morski charakter miasta, zaimponował licznie przybyłej z całej Polski a także z zagranicy publiczności i wyśpiewał na cały głos radość z wakacji, morza i plaży oraz żeglowania.

 

Tekst: Jerzy Porębski

Zdjecia: Przemysław Białek

Inne artykuły z tego cyklu

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 21:35, 23 sierpień 2005, wyświetlono: 2245 razy

Stłukla

wysłano: 7:27,30 sierpień 2005

Taka fajna impreza ! Wszystkim zazdraszczam ! Pozdrawiam - Stłukiel
Odpowiedz na ten komentarz
maciekponton

wysłano: 18:17,30 sierpień 2005

jeszcze w lipcu (przed upływem terminu zgłoszeń )organizatorzy dezinformowali że nie będzie w tym roku konkursu, zapewne dlatego tylko trzy zespoły a szkoda, chyba że był to konkurs dla " samych swoich " . pozdrowienia dla Jurka Porębskiego i uściski dla Halinki . Maciek
Odpowiedz na ten komentarz
wiatr - AK

wysłano: 19:33,1 wrzesień 2005

Zona Jurka to p.Helenka a nie Halinka:) Konkurs bylale w innej formule, na festiwalowej stronie widac. PZDR
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI