Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Wodny ethno-mix, czyli II Dookoła Wody Festiwal

Zapowiedzi festiwali szantowych

Organizowany od 2009 r. w Sandomierzu Dookoła Wody Festiwal to jedyna w swoim rodzaju impreza folkowa, której tematem przewodnim jest muzyka wód - nie tylko tych stojących... Druga edycja startuje już w piątek!

Dookoła Wody Festiwal nie jest wydarzeniem "szantowym". To impreza folkowa, pokazująca korzenie pieśni rzek, jezior, mórz i oceanów. Honory gospodarza pełnić będzie oczywiście zespół Hambawenah. Szanty usłyszymy w wykonaniu niedawno reaktywowanych Wikingów. Będą też wykonawcy lokalni - pieśniarz Marek Sochacki i Dzieci Kapitana Cooka.

Wśród pozostałych gości warto wymienić Senegalczyka Mamadou Dioufa, medialną (w składzie m.in. znany z TV Wojciech Jagielski) formację Poparzeni Kawą Trzy oraz Wojciecha Ossowskiego, który poprowadzi jeden z koncertów wspólnie z dyrektorem artystycznym Dookoła Wody Festiwal, Grzegorzem Świtalskim.

 

 

 

 

 Dookoła Wody Festiwal to wielobarwna, wielokulturowa i fascynująca podróż muzyczna przez bliskie i dalekie zakątki kuli ziemskiej. Jest imprezą, która oferuje spojrzenie na Muzykę Świata z nieco innej perspektywy. Odbywa się w Sandomierzu - mieście kiedyś położonym na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.

Prastary gród gościł rozmaitych przybyszów z innych regionów kraju, a nawet świata, którzy oprócz swych drogocennych towarów, oferowali także kontakt ze swoją kulturą. Miasto dużo zawdzięcza temu, że mogło garściami czerpać z tych przywilejów. Dziś miejsce historycznych szlaków handlowych (bursztynowego, jedwabnego czy solnego) zastąpiono turystycznymi, dzięki czemu ten od dawna znany i przyjazny zgiełk oraz wielokulturowa atmosfera są wyraźnie odczuwalne.

Dookoła Wody Festiwal doskonale wpisuje się w ten klimat dowodząc, że to właśnie Sandomierz jest idealnym miejscem na spotkanie małopolskich radykalnych flisaków, mazowieckich SKAndalistów, radomskich żeglarzy z senegalskimi wędrowcami. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 30 lipca - 1 sierpnia na Rynku Starego Miasta oraz na dziedzińcu Zamku w Sandomierzu.

Zapraszam serdecznie

Grzegorz Świtalski


 


Program festiwalu:


Piątek - 30 lipca

Ballady o pływaniu
godz. 18.00, Rynek - Scena przy Studni, wstęp wolny

Koncert ballad wodniackich. Wystąpią:  Anam na Eireann (Sandomierz, Warszawa), Marek Sochacki (Sandomierz), Kapela Braci Dziobaków (Lublin, Janów Lubelski), Wikingowie (Radom i okolice). Prowadzenie: Marek Sochacki.

 

Etno-Klubowe party biesiadne

godz. 22.00, Klub Lapidarium, wstęp 15 zł (zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla powodzian)

Biesiadna zabawa do rana przy dźwiękach Kapeli Ludowej oraz... znanego duetu DJ-skiego w składzie: Mamadou Diouf oraz Sebastian Korsak (Radio PIN, dawniej Polskie Radio Program III), planujemy także jam-session z udziałem festiwalowych artystów.

Podczas biesiady zapraszamy na tradycyjny poczęstunek flisacki (barszcz flisacki, chleb flisacki (ze skwarkami!), bigos, smalec, chrupaczki, łosuchy, ogórki kiszone, ciasto z owocami itd.)

 

 

Sobota - 31 lipca

(Prze)czytać Wodę - rejs w towarzystwie Retmana, Szypra i ... Kapitana

wypływamy punktualnie o godz. 11.00  z tymczasowej przystani nieopodal Al. Jana Pawła II, na przeciwko Collegium Gostomianum - dawna przystań MOW) Statek Bena, wstęp na statek 15 zł (zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla powodzian)

Niezwykły rejs po Wiśle, oferujący niecodzienne towarzystwo praktykujących rzecznych żeglarzy, którzy pomogą nam zrozumieć jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas na płynącej wodzie. Dowiemy się jak ją „czytać" - jak przewidzieć zmianę nurtu, mieliznę czy...  „przeciąg". Nie obędzie się bez opowieści o flisackich przygodach, zwyczajach i legendach. Będzie to swoiste wprowadzenie do Spotkania Podróżniczego pt. V Królewski Flis po Wiśle.

V Królewski Flis po Wiśle

Sandomierskie Spotkanie Podróżnicze - wydanie festiwalowe cz. 1.

godz. 15.00, piwnice piwowara Węgra Lazarczyka (Hotel Ciżemka), wstęp wolny

Spotkanie z retmanem flisackim Mieczysławem Łabęckim, szyprem Królewskiego Flisu Jarosławem Kałużą, cechmistrzem flisackiego Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem św. Barbary - Łukaszem Czarnotą oraz wodniakami z całego kraju.

 

Rootstock: Jeden brzeg - wiele kultur. Koncert Muzyki Świata

godz. 19.00, dziedziniec zamkowy, wstęp wolny

Wystąpią: Anam na Eireann - celtyckie i żeglarskie brzmienia (Sandomierz, Warszawa); Djolof-Man - afrykańskie Soul&Reggae (Senegal);  Wikingowie - szanty klasyczne (Radom i okolice); gospodarz festiwalu: Hambawenah - etno/rock (Sandomierz i „okolice"); gwiazda wieczoru: Poparzeni Kawą Trzy (zespół dziennikarzy dobrze znanych z komercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych - zagrają SKA!).

Prowadzenie: Wojciech Ossowski (Polskie Radio Program III), Grzegorz Świtalski (Hambawenah)

 

Afterparty Dookoła Wody - z udziałem artystów i gości festiwalu

godz. 24.00, Klub Lapidarium, wstęp 15 zł (zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla powodzian)

 


Niedziela - 1 sierpnia 2010

Koncert dla dzieci

godz. 16.00, Scena przy Ratuszu, wstęp wolny

Żeglarska piosenka dziecięca i żeglarskie hity. Zaśpiewajmy razem z Kapitanem Cookiem, jego dziećmi i wnukami!

Prowadzenie: Marek Sochacki.

 

Życzenia do Złotej Rybki

godz. 17.00, Scena przy Ratuszu, wstęp wolny

Ekologiczny happening dla dzieci! Jak kochać przyrodę i skutecznie o nią dbać. Niezapomniane chwile dla najmłodszych, na których czekają ciekawe gry, zabawy i... nauka. Widowisko w niezwykle atrakcyjnej formie poprowadzi Jacek Bożek i jego przyjaciele ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Klub Gaja".

 

(Pod)wodne historie. Sandomierskie Spotkanie Podróżnicze - wydanie festiwalowe cz. 2.

godz. 18.00, Piwnice piwowara Węgra Lazarczyka (Hotel Ciżemka), wstęp wolny

Co skrywa druga strona lustra wody opowie instruktor nurkowania Konrad Żołyniak oraz jego goście. W programie między innymi: projekcja filmów o podwodnym zwiedzaniu wraków, statków oraz raf koralowych.

 


 

 

Dyrektor artystyczny festiwalu: Grzegorz Świtalski

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu www.esceka.pl, www.sandomierz.pl

współpraca: SISU, Bractwo Miłośnikow Ziemi Ulanowskiej,  Klub Gaja, Żegluga pasażerska w Sandomierzu

 

Sponsorzy: Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., Związek Miast Nadwiślańskich, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu, świat pierogów, Cafe Galeria, Restauracja Ciżemka, Wine Restaurant and Pub Lapidarium - Rynek nr 1.

 

Patroni medialni: TVP Kielce, Radio Kielce, Radio Leliwa, Miejska Telewizja Tarnobrzeg, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Sztafeta, Gość Niedzielny.

 

 

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 23:17, 28 lipiec 2010, wyświetlono: 2395 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI