Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

XIII Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku

Zapowiedzi festiwali szantowych

W 2005 roku Festiwalu Piosenki żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Gizycku" odbędzie się już po raz trzynasty. W środku letniego sezonu turystycznego, kiedy nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi ...

W 2005 roku Festiwalu Piosenki żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Gizycku" odbędzie się już po raz trzynasty. W środku letniego sezonu turystycznego, kiedy nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi wypoczywają dziesiątki tysięcy turystów i żeglarzy, przyciąga kilkunastotysięczną widownię, uczestniczącą w koncertach w amfiteatrze twierdzy Boyen. Giżyckie "Szanty" uważane są za jedną z największych tego typu imprez muzyczno-rozrywkowych w kraju. Rokrocznie w lipcu Giżycko oblegane jest przez rzesze sympatyków muzyki żeglarskiej.

O popularności festiwalu świadczy fakt rezerwacji biletów nadchodzących z najdalszych zakątków kraju oraz poziom wykorzystania bazy hotelowej Giżycka w czasie imprezy. Powodzenia "giżyckich szant" upatruje się w naturalnej scenerii, w której odbywa się impreza, letniej popularności Giżycka wśród "żeglarskiej braci" oraz w zakrojonej na szeroką skalę kampanii reklamowo-promocyjnej.

Festiwal traktowany jest przez Centrum Kultury jako impreza rozwojowa o priorytetowym znaczeniu. Stale poszukiwane są nowe drogi popularyzacji imprezy i wzmocnienia pozytywnego wizerunku. Celowi temu służy również stałe podnoszenie poziomu artystycznego festiwalu. Festiwal wzbogacają liczne imprezy towarzyszące m. in. warsztaty marynistyczne, koncerty dla dzieci, występy na "scenie młodych" i gawędy ludzi morza.                           

                                                           

Do powyzszej informacji, którą zaczerpnąłem ze strony festiwalu dodam, że Szanty w Giżycku są największą tego typu imprezą szantowo-folkową pod gołym niebiem na świecie! Oficjalnie czytamy, że w Twierdzy Boyen jest 4500 miejsc siedzących przed sceną. Do tego nalezy niemal drugie tyle ludzi stojących i siedzących na ziemi, nie licząc tych którzy z braku funduszy lokuja się na kocach za ogrodzeniem!!! W zeszłym roku oszacowano nieoficjalnie ilość widzów na około 7000 ludzi tylko podczas głównego koncertu.

Festiwal jako wielkie wydarzenie był w ostatnich latach dotąd imprezą o przewadze mocnego folku i w zwiazku z "silnym uderzeniem" - jest raczej daleki od klasyki jaką można spotkać na innych festiwalach w Polsce. Największą atencją widzów cieszyły się występy grup folkowych a nawet rock-folkowych jak ODN, którego koncerty doprowadzają młodych ludzi do szaleństwa pod sceną jak podczas koncertów grup rockowych. Miłośnicy klasyki niech najlepiej od razu nastawią się na energetyzujące widowisko o dużej ilości decybeli niż kameralne spotkanie z szantami klasycznymi, choć wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele wszystkich stylów szerokopojetej muzyki szantowej od szant klasycznych a cappella po współczesne interpretacje szant mi piosenek zeglarskich tak więc dla każdego znajdzie się coś miłego :-)  

Szanty w Giżycku są również jednym z najlepiej promowanych festiwali w mediach ogólnopolskich, reklamy festiwalu pojawiają sie w prasie, radiu i telewizjach ogólnopolskich a nawet w telegazecie. Nie można przeoczyć tej jednej z  najważniejszych imprez szantowych w Polsce. Oprócz słuchania koncertów można podczas festiwalu dobrze zjeść w licznych budkach typu fast food, grill-bar itd. Dla dzieci znajdą się stoiska ze słodyczami, a dla dorosłych wesołe plemniki rozdają co roku tony podłużnych... baloników :-) Nie pytajcie mnie jaką minę zrobiła moja żona, kiedy po powrocie z festiwalu z moich wrzuconych do prania spodni wyjęła 10 gumek... o mojej minie wówczas nie wspomnę... rozmowa była długa ale bardzo bardzo miła, a porozumienie osiągnelismy pełne... w tym roku prawdopodobnie jadę na festiwal z żoną... ;-) No  co ?  Niech sobie dziewczyna posłucha dobrej muzyki :-))) W tym roku firma UNIMIL, która jest jednym ze sponsorów rozda 6000! prezerwatyw w ramach kampanii promującej bezpieczny sex.

Ze względu na ogromną ilość ludzi, którzy co roku odwiedzają festiwal należy ze spokojem zaakceptować zachowanie kilkudziesięciu ochroniarzy na bramkach, którzy mają obowiązek nie dopuścić do wniesienia na teren festiwalu alkoholu i niebezpiecznych przedmiotów. W szczególności zwracają uwagę na szklane butelki, które mogą być niebezpieczne. Możecie się spotkać z przeszukaniem plecaka  - wówczas nie denerwujcie się - to konieczne dla naszego bezpieczeństwa - po prostu wyobraźcie sobie, że jesteście na lotnisku. Na miejscu można kupić dowolną ilość piwa po rozsądnych cenach.

Wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert sobotni zadedykowany Mirkowi Kowalewskiemu z Zejmanów, który będzie obchodził jubileusz 50 lat :-) jednoczesnie zespół Zejman i Garkumpel obchodzi 20 lecie istnienia. Będzie okazja do prawdziwego świętowania. Koncerty prowadzone przez Zejmana nie przechodzą bez echa więc po prostu musicie to zobaczyć!

 

Zapraszam Was serdecznie do wybrania się do Giżycka zapowiada się naprawde ciekawie z reszta sami zobaczcie jaki jest program !

 

Sssciskam

YenJCo

 

*** Program XIII Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku" ***

CZWARTEK Dzień pierwszy - 14 lipca 2005r   Koncert "To idzie młodość !!!"

Prowadzenie: Jerzy Porębski, i Stare Dzwony

 • Przesłuchania konkursowe
 • Otwarcie Festiwalu - Burmistrz, Dyrektorzy, Sponsorzy
 • DNA
 • Kochankowie Sally Brown
 • Qftry
 • Yank Shippers
 • Stary Szmugler
 • Wszystkie ręce na pokład - Stare Dzwony

  PIĄTEK Dzień drugi - 15 lipca 2005r    Koncert "Stara sól"
  Prowadzenie: Porębski i Stare Dzwony
 • Smuglers
 • Stare Dzwony
 • Mechanicy Shanty
 • Atlantyda
 • Spinakery
 • Ryczące Dwudziestki

SOBOTA Dzień trzeci - 16 lipca 2005 r

Prowadzenie: Mirosław Kowalewski

 • Ogłoszenie werdyktu Jury i koncert laureatów
 • Spinakery
 • Zejman & Garkumpel i jego goście
 • Orkiestra Dni Naszych
 • EKT Gdynia
 • Ryczące Dwudziestki
 • Banana Boat
 • Kochankowie Sally Brown
 • Mietek Folk

Ceny biletów:

 • pierwszy dzień (czwartek) - 15 złotych
 • drugi dzień (piątek) - 20 złotych
 • trzeci dzień (sobota) - 30 złotych
 • karnet na wszystkie koncerty - 50 złotych

  Karnety i bilety do kupienia w Giżyckim Centrum Kultury ul. Konarskiego 8
 • Rezerwacja karnetów:
  Warunkiem rezerwacji karnetów jest przelanie pieniędzy na konto GCK BPH PBK o/Gizycko 14106000760000 - 401560000330
  z dopiskiem "Szanty 2005" oraz przesłanie faksem potwierdzenia przelewu !!! fax 087-428-16 37

  Odbiór w siedzibie organizatora lub w kasie festiwalu na podstawie waznego dokumentu tożsamości
  (nie zapomnijcie dowodów osobistych!)

Informacje zaczerpnięto ze strony festiwalu

Inne artykuły z tego cyklu

Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko - godz. 7:31, 10 lipiec 2005, wyświetlono: 2797 razy

ewa;-)...

wysłano: 12:5,10 lipiec 2005

będę tam będę tam:D mam nadzieje że klasyki wystarczy...:D
Odpowiedz na ten komentarz
Emka

wysłano: 10:40,13 lipiec 2005

Kilka lat temu byłam tam po raz pierwszy, niesamowite miejsce, gdzie nad głową rozgwieżdzone niebo, sosny i mury twierdzy generała von Boyena, a jezioro Niegocin tuż tuż,ze sceny płyną pieśni morskie i żeglarskie, publiczność śpiewa często razem i jestem pewna, że Jolly Roger śmieje się z jakiejś wanty. Atomosfera jest niesamowita, muzyka po blady świt. Dziś środa, więc już tylko jeden dzień dzieli mnie od tych chwil... już się cieszę!!! Ahoj żeglarze i szantymeni :-)))
Odpowiedz na ten komentarz
Lolter

wysłano: 14:7,15 lipiec 2005

Rok temu nie byłem ale o 19 kończe prace i prosto do giżycka...No to z Wawy bedzie jakies 3-4h :-) POZDRAWIAM WSZYSTKICH SZANTYMENÓW!!
Odpowiedz na ten komentarz
wawiak

wysłano: 8:49,18 lipiec 2005

ODN jak zwykle rewelacyjne,niesamowite,aczkolwiek musze przyznac ze Banana Boat zrobiło na mnie nie mniejsze wrażenie:) Wszyscy grali super!genialny festiwal:)
Odpowiedz na ten komentarz
Jeżynka

wysłano: 9:27,18 lipiec 2005

Czy mi się zdaje, czy tam w tełkach delikatnie przebija się kobiecy głos ??? Jeżeli się mylę, to wybaczcie, omamy słuchowe...
Odpowiedz na ten komentarz
Artir

wysłano: 12:13,18 lipiec 2005

Pozdrwiam wszystkich z Pruszkowa Teraz spotykamy sie w Iławie 29-31 lipca :)
Odpowiedz na ten komentarz
Jaro20

wysłano: 14:48,22 lipiec 2005

No właśnie, czy będzie relacja z festiwalu? Pozdrawiam
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI