Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

Danar

do uporządkowania

Twórczość zespołu nawiązuje do nowoczesnego folku irlandzkiego. Tradycyjne melodie są dla nich punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia w jedno pozornie obcych sobie światów. Można tu usłyszeć nutę jazzową, puls swingu, kołysanie bossa-novy, dźwięki ze wschodu, dynamikę transowego rocka. Wszystko to spajane jest w jedną całość głęboką fascynacją tradycyjną kulturą muzyczną Irlandii i innych krajów celtyckich. Koncerty zespołu wciągają w swoisty taniec emocji.

Fot. Z archiwum artysty

 

Tradycyjne akustyczne instrumentarium z Zielonej Wyspy wzbogacone jest bębnami z innych kultur świata. Zespół zadebiutował w 2004 roku na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, zagrał również podczas reaktywacji tego kultowego festiwalu w roku 2007. Występował na festiwalach muzyki celtyckiej i folkowej: „Zamek” w Będzinie (2005, 2006, 2007, 2008, 2009), „Magiczne Wyspy Zielone” w Krakowie (2004), w cyklu „Echa Celtyckie” w Warszawie (2005, 2006), Wackelsteinfestival (Austria, 2009) oraz na wielu innych scenach w Polsce, Niemczech, Austrii i Holandii.

W grudniu 2006 roku Danar zdobył wyróżnienie specjalne na XVI Festiwalu „Mikołajki Folkowe”. Podczas XVII edycji „Mikołajków Folkowych” Patrycja Napierała zdobyła nagrodę dla wyróżniającej się instrumentalistki. Muzycy zespołu podróżują na Zieloną Wyspę by poznawać muzykę przez wspólne granie z Irlandczykami na popularnych tam sesjach i przenoszą ten zwyczaj na polski grunt.

W kwietniu 2009 roku zespół nagrał w Wiedniu płytę „Danar, która ukazała się nakładem austriackiego wydawnictwa Heurekord w sierpniu tego roku. Polska premiera płyty miała miejsce 30 sierpnia 2009, podczas VII Festiwalu Muzyki Celtyckiej Zamek w Będzinie. Premiera w Austrii odbyła się 1 września 2009, podczas koncertu w Wiedeńskim Instytucie Muzyki Ludowej (Wiener Volksliedwerk) w Wiedniu. Patronami albumu są Program II Polskiego Radia, Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Independent.pl.

Zespół tworzą:

Małgorzata Mycek – śpiew, instrumenty perkusyjne, gitara akustyczna

Ewelina Grygier – irlandzki flet poprzeczny, whistle

Patrycja Napierała – bodhran, cajón, udu, darabuka, instrumenty perkusyjne

Tomasz Biela – gitara akustyczna, gitara elektryczna, bouzouki irlandzkie

Adam Stodolski – kontrabas

Strona internetowa wykonawcy:

Informację wprowadził(a): Lesław "Leszek" Jankiewicz, wyświetlono: 2813 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI