Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

Jerzy Porębski

WSPÓŁCZESNA MUZYKA MARYNISTYCZNA

Dr oceanografii biologicznej, rybak, żeglarz, hobbista muzyk i publicysta. Urodzony w Sosnowcu, wychowany na Śląsku (Bytom), studia ukończył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też grał jazz tradycyjny i swing na trąbce i pianinie, m.in. z Adamem Makowiczem, biorąc żywy

...

Dr oceanografii biologicznej, rybak, żeglarz, hobbista muzyk i publicysta. Urodzony w Sosnowcu, wychowany na Śląsku (Bytom), studia ukończył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też grał jazz tradycyjny i swing na trąbce i pianinie, m.in. z Adamem Makowiczem, biorąc żywy udział w studenckim ruchu kulturalnym. Po studiach rozpoczął pracę w 1965r jako naukowiec w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Od tego czasu zaczął się jego flirt z rybakami i żeglarzami (był już żeglarzem po praktyce na Mazurach i Śląsku). Uczestniczył w około 30-tu rejsach oceanicznych (4-6 miesięcy każdy) na statkach rybackich i naukowych na wodach Afryki Zachodniej, obu Ameryk po stronie Atlantyckiej i Pacyficznej oraz Antarktyki. Jego praca na statku polega na lokalizowaniu i szacowaniu żywych zasobów oceanu (ryby, kalmary, kryl, krewetki i in.) w zmiennych warunakch środowiska. W rejsach tych pozbawiony możliwości grania jazzu, w chwilach wolnych nauczył się grać na gitarze i zaczął komponować swoje ballady mówiące o przygodach i życiu na oceanie w obecnych realiach.

Dla piosenki żeglarskiej w Polsce odkryła go Halina Stefanowska. Za jej namową wziął udział w pierwszych krakowskich "Szantach" i zaczął pracować w zespole szantowym Stare Dzwony, którego był współzałożycielem.

W latach osiemdziesiątych dwukrotnie uzyskał Grand Prix, a także pierwsze nagrody w piosence autorskiej, nagrody publiczności i inne na "Szantach" i innych festiwalach i przeglądach.

Solo i ze Starymi Dzwonami występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA oraz na statkach różnych bander. Wydał trzy własne kasety autorskie oraz nagrał 5 kaset i płytę ze Starymi Dzwonami. Jego piosenki zyskały dużą popularność w środowisku ludzi związanych z morzem. Ostatnio, na zaproszenie żeglarzy, koncertował w USA (N. Jork, Baltimore, Waszyngton, Chicago) co spotkało się z dużym aplauzem. Miał szereg programów w polskim radiu i TV, a wiele jego piosenek publikowanych było w śpiewnikach i w prasie. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą (m.in. organizuje festiwale piosenki żeglarskiej w Świnoujściu i Giżycku), uczy śpiewania piosenek morskich w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, dalej pracuje w Instytucie i pływa w rejsy po morzu.

 

Notka pochodzi ze strony festiwalu Shanties w Krakowie.

Na stronie festiwalu http://www.shanties.pl/ znajdziecie wiele ciekawych informacji o innych wykonawcach ruchu szantowego w Polsce, a także różnych innych informacji o tematyce żeglarsko-szantowej (w tym także zdjęć)

Strona internetowa wykonawcy:

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Robert Kolebuk, wyświetlono: 9351 razy

kasia

wysłano: 13:30,15 sierpień 2005

W całej notce jednej rzeczy mi tylko brakuje. NIkt nie wspomniał jak wspaniałym poczuciem humoru charakteryzuje się pan Porębski :) Miałam okazję porozmawiać z owym panem (RACZEJ MNIE NIE PAMIĘTA...:) jak również wielokrotnie podziwiać go na scenie i swoboda z jaką porozumiewa sie z publicznością jest niesamowita. Szkoda tylko że tak żadko mam okazje widywać go na żywo, a w internecie jest straaasznie mało informacji o nim... Pozdro panie Porębski i do kolejnego byle rychłego zobaczyska!
Odpowiedz na ten komentarz
tudzisik

wysłano: 21:49,15 sierpień 2005

Jakby ktoś miał nadal problemy ze znalezieniem to....
Odpowiedz na ten komentarz
Wanda

wysłano: 13:55,7 luty 2007

Jureczku, jestes fantastyczny, własnie otworzylismy Pub o charakterze kajakarskim WRĘGA i moim marzeniem jest, abys wystapil u nas w Krakowie na Kazimierzu, ale gdzie do cholery jest twoj adres kontaktowy! Wanda
Odpowiedz na ten komentarz
Krzysiek

wysłano: 23:12,2 sierpień 2007

Zgadzam się z Kasią. Stary gawedziarz potrafi zaczarować publikę. Lubie przychodzić na jego imprezy.
Odpowiedz na ten komentarz
fabiano

wysłano: 20:11,15 grudzień 2007

W tym roku w NYC Porębski zaśpiewał piosenkę, której fragment brzmi :" ...przyjdź do mnie moja miła, przyjdź dziś wieczorem, od czekania , kołysania mam już serce chore"...Czy ktoś wie , jaki tytuł ma ta piosenka, gdzie jej szukać...a moze ktoś ma taby do niej...
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI