Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

Mechanicy Shanty

FOLK (różne style)

Zespół "Mechanicy Shanty" powstał na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego w Gdyni. Zaczyn zespołu zawiązał się zimą 1985 roku i oparł się o członków różnych grup śpiewających pieśni żeglarskie, m.in. "Achterwaterbaksztag", "Orza", oraz innych uczestników - warsztatowiczów.

W lutym 1987 roku wykrystalizował się podstawowy skład Zespołu, w którym działali do maja 1991 roku.

W tym czasie nagrali  pierwszą profesjonalnie wydaną kasetę i płytę z takimi piosenkami jak : Żegluj, Marco Polo, Herzegen Cecille, Płyńmy w dół do starej Maui, Pacyfik, Dziki włóczęga, Green Horn... . W tym też czasie zaczęły się pierwsze "poważne" sukcesy, m.in. udział w: * Shanties" 86 - jako ciekawostka festiwalu. Jako pierwsi "ośmielili" sie uzyć  gitary basowej w muzyce żeglarskiej , co było wcześniej "niedopuszczalne".

Potem były kolejne "poważne" sukcesy

* Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej Gdynia 1987: zdobycie I miejsca w interpretacji piosenki morskiej, II miejsca w konkursie piosenki autorskiej;

* Festiwal Wiatrak"87 w Świnoujściu : zdobycie I nagrody w interpretacji piosenki żeglarskiej;

* Shanties"88 w Krakowie : II miejsce w kategorii pieśni kubryku, III w interpretacji starej shanty i najważniejsza chyba dla Zespołu NAGRODA PUBLICZNOŚCI.

Poza tym Zespół brał udział w wielu festiwalach i spotkaniach w charakterze gości. Odbył również kilka sesji nagraniowych dla Radia i Telewizji w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi prowadząc równolegle działalność koncertową, czego uwieńczeniem było zdobycie:

* Grand Prix, Nagrody Publiczności i II miejsca w konkursie piosenki autorskiej na III Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej Gdynia"89.

Zespół uczestniczył również w festiwalach i koncertach za granicą, m.in. w 88 i 92 r. na festiwalu w Kotce w Finlandii (gdzie otrzymali nagrodę za tradycyjnego "Green Horn"a", współczesne "Żegluj" i szantę a"capella "Maringo"), a także w Szwecji, Niemczech i Holandii. W latach 1990 do grudnia 1993 Zespół funkcjonował w tzw. "stanie przejściowym" (perturbacje personalne - wskutek burzy muzycznej, koncepcji twórczych i innych niesprzyjających wiatrów). W tym czasie nagrali kasetę p.t. "Zapach Lądu" odbiegającą wyraźnie stylem od reszty naszych nagrań. W efekcie w lutym 1994 roku wrócili prawie zupełnie do składu pierwotnego .

W ich repertuarze znalazły się również utwory z pogranicza irish folku, bluegrass"u, country i innych gatunków muzycznych. Powstały kolejne piosenki i szanty oraz nowa, wspominkowa trochę płyta: "Mechanicy Shanty-LIVE "97".

 

Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko, wyświetlono: 5624 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI