Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

Perły i Łotry Shanghaju

ZAKOŃCZYŁ DZIAŁALNOŚĆ

Zespół założony przez Grzegorza Majewskiego i Marka Razowskiego, jako naturalna konsekwencja udanego, spontanicznego jam session na dwa wokale, które odbyło się dnia 01.10.1992 na klatce schodowej domu przy ul. Bronisławy 6 w Katowicach. Repertuar owego ...

Zespół założony przez Grzegorza Majewskiego i Marka Razowskiego, jako naturalna konsekwencja udanego, spontanicznego jam session na dwa wokale, które odbyło się dnia 01.10.1992 na klatce schodowej domu przy ul. Bronisławy 6 w Katowicach. Repertuar owego jam session, wprawdzie, znacznie wykraczał poza obszar szantowy (począwszy od symfonii Beethovena poprzez Taniec z szablami i Lot trzmiela), jednak to właśnie pieśni w stylu o Sally Brown co żuła tytoń rozpaliły w chłopakach długoletnią pasję śpiewania i pozwoliły objawić się światu w nieodległej przyszłości.

 

W ciągu niespełna trzech następnych tygodni zespół uformował się w pełnym składzie, powiększając się o kolejnych entuzjastów Sally Brown : Konrada Irzyka, Sławka Olko i Piotra Wierzbika, by zadebiutować w listopadzie 1992 na festiwalu Tratwa w Katowicach i zdobyć od razu drugie, punktowane miejsce, promujące ich na festiwal Shanties do Krakowa. Niestety tuż po debiucie Piotr Wierzbik odszedł z grupy i chłopaki zmuszeni byli ogłosić się samozwańczo na długie lata pierwszym czteroosobowym boysbandem szantowym .

 

Następne lata to, czego chłopcy się nie spodziewali, przede wszystkim ciężka praca i mozolne zdobywanie kolejnych laurów ale i batów na wielu ogólnopolskich festiwalach szantowych. To pasmo mniej lub bardziej spektakularnych debiutanckich wpadek i sukcesów na konkursach, by wymienić największe: Złota Szekla `93; Kubryk `93; Bezan `93; Kopyść `94; Prosiak `94 (rewelacyjna i niezapomniana impreza w Jaskini Wierzchowskiej pod Krakowem ), nagroda Stana Hugilla za wkład w rozwój i kultywowanie szanty klasycznej na festiwalu "Shanties '95" w Krakowie.
 

W sierpniu 2000 zespół wydaje ostatnią jak dotąd swoją płytę studyjną Kanał Lewy, Kanał Prawy, po czym kilka miesięcy później zawiesza działalność. Grzegorz Majewski oraz Marek Razowski angażują się wraz z kanadyjskim szantymenem Tomem Lewisem i ze szczecińską grupą QFTRY w międzynarodowy projekt szantowy Poles Apart. Efektem jest płyta On, My, Ocean, która ukazuje się w grudniu 2001. Prawdopodobnie jest to pierwszy album szantowy zrealizowany i skoordynowany w całości przez internet. Tom Lewis nagrywał swoje partie w Calgary w Kanadzie, QFTRY nagrywały swoje "chóry do Toma" w studiu w Szczecinie, a wspomniana część Pereł "dogrywała się" w studiu w Katowicach gdzie powstał ostateczny produkt. Tom Lewis i QFTRY poznały się osobiście po raz pierwszy dopiero rok później, na wspólnych występach w USA w Chicago i w Nowym Jorku.

 

Dotychczasowy dorobek fonograficzny Pereł i Łotrów Szanghaju to obecność na składankach koncertowych z festiwali "Kubryk" i "Shanties" oraz albumy:

 

  • Sail Ho (lipiec 1995); 
  • Pieśni Po Pracy (listopad 1997);
  • Kanał Lewy Kanał Prawy (czerwiec 2000);
  • On, My, Ocean  - projekt Poles Apart (listopad 2001);

W grudniu 2007 zespół powrócił z okazji 15-lecia urodzin z nową płytą "Szantypody" w nowym starym składzie:

  • Grzegorz Majewski "Mayasty"
  • Marek Razowski "Maras"
  • Konrad Irzyk "Dżozef"
  • Grzegorz Pachla "Banjor".

 


KONTAKT z zespołem:

perly@szantypody.pl

www.szantypody.pl

 

_______________________________________________________

Materiał nadesłał Grzegorz Majewski

Wprowadził: Lesław Jankiewicz

Drobne poprawki i formatowanie: YenJCo 23.12.2007, godz:16:53

 

Strona internetowa wykonawcy:

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Lesław "Leszek" Jankiewicz, wyświetlono: 4471 razy

aguszsz

wysłano: 0:35,23 styczeń 2009

Naprawde fajne szanty można usłyszeć... :) Goraco polecam...
Odpowiedz na ten komentarz
aguszsz

wysłano: 0:41,23 styczeń 2009

pozdroweinia dla zespołu...! Jesteście genialni..! Z niecierpliwoscią czekam na wasz kocertn we Wrocławiu...!
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI