Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

Wikingowie

do uporządkowania

Wikingowie

Zespół zafascynowany muzyką i tradycjami „epoki starych żaglowców”, którego celem jest ocalenie od zapomnienia klasycznych wykonań muzyki żeglarskiej. Szanty prezentowane przez Wikingów pełne są surowych brzmień, charakterystycznych dla twardego życia na morzu.

Zespół powstał pod koniec 1994 roku z inicjatywy Pawła Szarpaka. Zadebiutował na festiwalu „Rafa” w listopadzie 1994 roku w Radomiu, zdobywając na nim pierwsze miejsce.

Kolejne lata działalności to pasmo sukcesów na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in.: Shanties w Krakowie, Szanty we Wrocławiu, Kopyść w Białymstoku, Wiatrak w Świnoujściu, Kubryk w Łodzi, Jeziorak Shanties Meeting w Iławie, Korsør Shanties and Sea Song Festival w Danii, gdzie zespół zdobywał Grand Prix oraz Nagrody Publiczności.

Intencją zespołu Wikingowie jest prezentacja znanych, ale także tych zapomnianych, oryginalnych pieśni morza w tradycyjnych brzmieniach. Artyści dążą do ukazania ich surowego piękna, poprzez harmonię i moc męskiego głosu. Repertuar zespołu obejmuje zarówno tradycyjne pieśni pracy, pieśni kubryku, jak i instrumentalne utwory inspirowane muzyką folk.

Zespół ma w swoim dorobku m.in. kasetę z nagraniami szant klasycznych zatytułowaną „Wikingowie”. Jak twierdzą niektórzy - unikat w środowisku żeglarskim, niewielu bowiem może pochwalić się jej posiadaniem.

Dotychczas każde publiczne pojawienie się zespołu wywoływało niezwykle entuzjastyczne i ciepłe reakcje widowni. Po kilku latach milczenia Wikingowie wracają na scenę szantową. Z pewnością reakcja słuchaczy będzie podobna.

 

Skład zespołu:

Paweł Szarpak - śpiew, harmonijka ustna

Michał Piskor - śpiew, gitara

Grzegorz Żołyniak - śpiew, flażolety irlandzkie, bęben

Grzegorz Grzyb - śpiew, bęben

Michał Szymkiewicz - śpiew, concertina, akordeon

Informację wprowadził(a): Michał Nowak, wyświetlono: 4656 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI